“Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” buluşmalarından Yasemin.com mikrofonuna özel röportajlar

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 10, 2023 Yorum Yok

AK Parti genel Merkez Bayan Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” buluşmalarının 81’incisi İstanbul’da gerçekleştirildi. İş kurmayı ve Uğraş sahibi olmayı isteyen bayanlara sağladığı hibe, kredi, fon ve projeler hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı program aracılığıyla Fazla sayıda bayan girişimciye ulaşıldı.

AK Parti genel Merkez Bayan Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen ve 80 ilde tamamlanan “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” buluşmalarının 81’incisi İstanbul’da gerçekleştirildi. KOSGEB, tarım ve Orman Bakanlığı, İŞKUR, Ticaret Bakanlığı üzere halk Kurum ve kuruluşlarının Amel kurmayı ve Uğraş sahibi olmayı isteyen bayanlara sağladığı hibe, kredi, fon ve projeler hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı bu program aracılığıyla 40 bin 562 bayan girişimciye ulaşıldı. Üsküdar‘da bulunan Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi‘nde düzenlenen programda kamu Kuruluş ve kuruluşlarının sağladığı hibe, kredi, fonlarla girişimcilik yapan 12 bayan girişimci muvaffakiyet öykülerini paylaştı.

81

Etkinlikte yaptığı konuşmada Beyaz Parti’deki bayan sayısına dikkat çeken AK Parti genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, istihdam ve eğitimde bayan oranının artık daha Çok olduğunu belirtti. 2001 yılında üniversite çağı periyodunda olan gençler ortasındaki üniversiteye giden kız çocukları oranının yüzde 12,5 olduğuu aktaran Keşir, eğitimin fırsat eşitçiliği için en Değerli araç olduğunun da altını çizdi. Türkiye’de artık 81 vilayette açılan üniversiteler aracılığıyla kız çocuklarının üniversiteye erişim oranlarının yüzde 49’a ulaştığına işaret eden Keşir, “Erkeklerde bu Oran kaç? Yüzde 40. Demek ki bu Aka Türkiye’nin bayanları onlara eşit fırsatlar verildiğinde ülkesinin yarınlarına hizmet etmek için dört nala koşuyor.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Parti genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir

İstanbul Vilayet Bayan Kolları Teşkilatı’nın kurucu Yönetim şurası üyesi olarak 20 Yıl önce başladığı Siyaset seyahatinden da bahseden Keşir şu tabirlere yer verdi:

“Kadınlar ‘Bir gün Milletvekili oluruz, bir gün belediye meclis üyesi oluruz’ diye yola çıkmadı. O kadar Aka bir baskıyı, o kadar Aka bir yok sayılmayı yaşıyorlardı ki daima söylüyoruz, Siyaset en âlâ tahlil üretme aracıdır. Biz partimizle yola çıkarken, bizim yaşadıklarımızı çocuklarımız yaşamasın diye yola çıktık. Kız çocuklarına daha âlâ bir miras bırakmak için yola çıktık. Yasaklar üzerine inşa edilmiş günlerdi o günler. İstihdamda, üretimde bayanın isminin olmadığı günlerdi o günler. Bayanların, siyasette ayrımcılığa maruz kaldığı, 1935’te elde ettiği o Fazla Kıymetli kazanımının ne yazık ki seçilme kısmını tam manasıyla kullanamadığı günlerdi o günler. Sayın Cumhurbaşkanımız, parti kurucularının içinde olduğu bayanlarla yol yürümeye başladı. Partimiz kurulurken başladı bu öykü. O gün bugündür 81 vilayette bayan kolları teşkilatlarımız, vilayet, ilçe, mahallede hatta sandık idarelerinde teşkilatlandık. Bugün birçok siyasi partinin kendi Yekün Örgüt mensubundan Fazla daha Çok bayan Örgüt üyemiz Mevcut bizim.”

AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe

AK Parti hükümetleri öncesinde bayanla ilgili tabirlerin, telaffuzların fazlaca kullanıldığı periyotların de yaşandığını belirten AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe ise konuşmasında “Kadının ismi Fazla zikredildi lakin bayanın siyasette, iktisatta, toplumsal hayatta, kültür-sanatta, eğitimde yok sayıldığı periyotlar yaşadık. İşte Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Beyaz Parti hükümetleriyle, bayanın yalnızca isminin değil, bayanın her alanda Mevcut olduğu periyotları daima birlikte yaşadık.” ifadelerine yer verdi.

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Beyaz Parti Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, Beyaz Parti İstanbul Bayan Kolları Lideri Rabia İlhan, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’nun eşi Nilüfer Karaosmanoğlu da programa katılan isimler ortasındaydı.

YASEMİN.COM’A özel RÖPORTAJLAR…

AK Parti genel Merkez Bayan Kolları Lideri Ayşe Keşir, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe, Kadın Girişimciler Nezihe Filiz Toker, Ayşegül Göktaş ve Emine Kılıç Yasemin.com ekibinden Müge Çakmak’a özel röportajlar verdi.

Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali buluşmalarından Yasemin.com mikrofonuna Özel röportajlar:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir