KADEM 25 Kasım haftasında “Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur” mesajını verdi!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 09, 2023 Yorum Yok

KADEM, bu Yıl 25 Kasım haftasında ismine yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalık oluşturmak için ‘Israrlı Takip’ konusunu işliyor. Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM), ‘25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Memleketler arası Çaba Günü’ kapsamında hazırladığı kampanyada bu Sefer “Israrlı takip şiddet çeşididir ve suçtur” iletisi verdi.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), bütün dünyada varlığını sürdüren bayana yönelik şiddete karşı hassaslığı artırmak gayesiyle düzenlediği kampanyalara bir yenisini daha ekledi. Dernek, kampanyayı evvelki yıllarda olduğu üzere Mecbur yayın kapsamındaki bir halk spotu ile başlattı. “Israrlı takip bir şiddet çeşididir ve suçtur” iletisinin verildiği halk spotunda, ısrarlı takibin bu yıl, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda

suç olarak kabul edildiği hatırlatılıyor. Bahis dahilinde, toplumda bir farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar

“YASAYA TUTUN”

Başlatılan kampanyayla birlikte;

Failler, ısrarlı takip sırasında cürüm işlediklerinde, mağdurlara “Yasaya Tutun” sloganı ile kanunların yanlarında olduğu hatırlatılıyor.

Kamu Spotunun yanı Dizi alan ve toplumsal medya çalışmalarını da içeren kampanyanın basın lansmanı, KADEM’in İstanbul Edirnekapı’daki Bayan Dayanak Merkezi’nde düzenlendi. KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Şurası Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve Yönetim heyeti üyelerinin katıldığı kampanya tanıtımında, Aile Bakanlığı Amel birliği ile hazırlanan ve Mecbur yayın kapsamına alınan halk spotunun birinci gösterimi yapıldı.

“ISRARLI TAKİP ŞİDDETTİR!”

Yayınlanan tanıtım sinemasında; fiziki ve dijital takibe uğrayan genç bir bayanın hissettiği sıkışmışlık ve dehşet hissini, telefon ekranı ve bu ekranı sembolize eden cam pürüzle anlatıyor. Telefonuna gelen bildiri ve aramaların (ısrarlı takibin), genç bayanın his dünyasında açtığı yaralar, camdaki çatlaklarla sembolize ediliyor.

“Yasaya Tutun” iletisi ise ısrarlı takibin hata kapsamına girdiği 5237 sayılı TCK’nın camı kırmasıyla veriliyor.

Kampanya tanıtım toplantısında KADEM Mütevelli Heyet Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, bayana yönelik şiddettin Tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu belirterek bu kapsamda Değerli çalışma alanlarından birinin ak Savunuculuğu olduğunu Anlatım etti.

Kampanyanın detaylarına da değinen Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Hazırladığımız halk spotuyla ve toplumsal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet tipi olduğuna dikkat çekmek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa nazaran ısrarlı takibin cürüm kapsamına girdiğini kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz. Zira Özellikle nihayet yıllarda bayanların gerek fizikî gerekse telefon ve toplumsal medya üzerinden ısrarlı takibe maruz kaldığını biliyoruz. Hangi yolla olursa olsun ısrarlı takip, bayanı korkutan, huzursuz eden, baskı altına alan, huzur ve sükûnunu bozan ve Emniyet kaygısı taşımasına yol açan bir aksiyondur. Birebir vakitte her ısrarlı takibin, fizikî şiddete dönüşme potansiyeli taşıdığını da göz arkası etmemek gerekir” şeklinde konuştu.

KADEMde Israrlı Takip Şiddettir konusu işleniyor

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET HERKESİN AHLAKİ VE VİCDANİ MESELESİDİR”

Öte yandan Sümeyye Erdoğan Bayraktar şiddetin tahlili konusuna da, “Bu sorunu yalnızca kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözemeyiz. Bayana yönelik şiddet, öncelikle herkesin insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gereken bir mesele… cemiyet olarak şiddetle uğraş etme, bilinçlenme ve şiddete destek çıkan zihniyetin dönüşmesini sağlayacak adımlar atma noktasında sorumluluklarımız var. Bayanın insanlık onurunun korunduğu, sevgi ve merhametin hâkim olduğu münasebetler, inançlı aileler ve sağlıklı kuşaklar ismine, toplumun her bir ferdini şiddete karşı uğraşta Mesul görüyor ve bu sorumluluğu üstlenmeye Davet ediyoruz.  Toplumsal şuurla, yasal düzenlemelerle, caydırıcı cezalarla, devlet/sivil cemiyet işbirliğiyle ve en kıymetlisi de kadın-erkek daima Bir arada bu insanlık ayıbının üstesinden geleceğiz” sözleriyle herkesi bu toplumsal sorumluluğu paylaşmaya Davet etti.

KADEM’in bu yılki kampanyası, Mecbur yayın kapsamındaki spot sinemanın yanı Dizi alan ve toplumsal medya çalışmaları ile gerçekleşecek. Alanda Yurt genelinde billboardlar ve dijital ekranlarda gösterimler yapılacak, bunun yanı Dizi başta İstanbul olmak üzere toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlarda “Yasaya tutun” iletisi verilerek halk alanında farkındalıklar artırılacak. Genç Kadem gönüllüleri de yasanın kıymetini hatırlatan uçan balonlarla sokakta olacak.

TÜRKİYE’DE ISRARLI TAKİP SUÇU

Kadına yönelik şiddetin bir tipi olan “ısrarlı takip” Türkiye’de 27.05.2022 tarihinden itibaren yeni bir hata tipi olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na eklendi. Yasaya nazaran ısrarlı takibin kabahat teşkil etmesi için;

  • Israrlı bir biçimde bir kimseyi fiziken takip etmek,
     
  • Bilişim sistemlerini,
     
  • Haberleşme veya bağlantı araçlarını yahut üçüncü kimseleri kullanarak ısrarlı bir biçimde temas kurmaya çalışmak üzere fiillerinden rastgele birinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Israrlı takibin, mağduru Önemli formda huzursuz etmesi, hususun yargıya taşınabilmesi için kâfi bir sebeptir.

Israrlı takip cürmünü işleyen şahsa, hatanın niteliğine bağlı olarak 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası veriliyor.  Bu cürmün; çocuğa, ayrılık kararı/boşanılan eşe karşı işlenmesi yahut mağdurun okulunu, işyerini, konutunu terk etmesine neden olması veyahut hakkında uzaklaştırma kararı verilen fail tarafından işlenmesi halinde ceza, 1 yıldan 3 yıla kadar artırılabiliyor.

KADEM’in evvelki 25 Kasım kampanyaları;

KADEM, evvelki yıllarda “Sen Varsan Şiddete Yer Yok”, “Şiddete Göz Yumma”, “Şiddete Hakkın Yok”, “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez” üzere kampanyalar düzenleyerek bu milletlerarası probleme dikkat çekmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir