İlahiyatçı Prof.Dr. Raşit Küçük son yolculuğuna uğurlandı! Naaşı Fatih Camii’nde…

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 08, 2023 Yorum Yok

Yaklaşık 3 yıldır tedavi gören Prof. DR. Raşit Ufak kanserle olan uğraşını maalesef kaybetti. 76 yaşındaki İlahiyatçı tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve sevenlerinden taziye bildirileri geldi. Bugün ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazıyla ilgili ayrıntılar…

Marmara Üniversitesi‘nin İlahiyat Fakültesi‘nde dekanlık ve öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Raşit Küçük, Din İşleri Yüksek Kurulu ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi başkanlığında da bulunmuştur. Birçok vakıf, dernek ve sivil cemiyet kuruluşlarına Üye olan ve bunların savunuculuğunu yapan Küçük, Fazla sayıda kitap ile akademik çalışmalara da imza atmıştır. Hadis alimi olarak tanınan İlahiyatçı, ilmi çalışmalarının yanında birçok Talebe de yetiştirmiştir.

Prof. Dr. İlahiyatçı Raşit Küçük

KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDU!

Prof. Dr. Ufak yaklaşık 3 yıldır kanser tedavisi görüyordu ve bu 3 yılın sonunda kanserle olan savaşını kaybederek tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Hadis aliminin vefatını duyan sevenleri ve Talebe Aka keder yaşadı.

Raşit Küçük

CENAZE NAMAZI FATİH CAMİİ’ DE KILINACAK!

Raşit Küçük’ün damadı Suat Mertoğlu‘ndan alınan bilgiye nazaran, Küçük’ün cenaze namazı bugün ikindi namazına müteakiben Fatih Camii’nde kılınacak. Hadis Aliminin naaşının ise Fatih Camii Haziresine defnedileceği öğrenildi.

Raşit Küçük

TAZİYE İLETİLERİ GELDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bir arada birçok bakan, Küçük’ün vefatıyla ilgili toplumsal medya hesapları üzerinden hüzünlerini lisana getirerek, taziye iletilerini paylaştılar.

Raşit Küçük, Recep Tayyip Erdoğan, Fahrettin Koca

Cumhurbaşkanı Erdoğan “İlmî ve akademik çalışmalarıyla hadis ve siyer alanlarına Aka katkıda bulunan, Din İşleri Yüksek Konseyi Eski Lideri Prof. Dr. Raşit Ufak hocamızın vefatını hüzünle öğrendim. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, talebelerine ve İlim topluluğumuza başsağlığı diliyorum” ifadeleriyle ıstırabını lisana getirerek taziye iletisini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye mesajı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise “Hastalığı sebebiyle uzun müddettir tedavi gören, hayatını eser vermeye ve Talebe yetiştirmeye adamış olan din âlimi Prof. Dr. Raşit Ufak sonsuz âleme göçtü. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, bütün öğrencilerine ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Yeri cennet olsun” ifadelerini kullanarak toplumsal medya hesabından taziye bildirisini paylaştı.

Kanal 7 taziye mesajı

PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK’E VEDA!

Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye iletisinde “Prof. Dr. Raşit Ufak hocamızın cenaze namazı bugün Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınacak ve naaşı Fatih Camii Haziresine defnedilecektir. Saygıdeğer hocamızın yeri cennet olsun.” sözlerine de yer verdi. İlahiyatçı Prof. Dr. Raşit Ufak bugün Fatih Camii’nde nihayet seyahatine uğurlandı.

Raşit Ufak nihayet seyahatine uğurlandı

Raşit Küçük

RAŞİT KÜÇÜK KİMDİR?

1947 yılında Antalya Akseki’nin Menteşbey köyünde dünyaya gelen İlahiyatçı Küçük, birinci tahsilini tamamladıktan sonra Antalya İmam-Hatip Okulundan mezun olarak orta tahsilini de tamamladı. Konya Yüksek İslâm Enstitüsü’nden ise 1970 yılında mezun olan Küçük, 1975 yılında Erzurum İmam-Hatip Okulu’nda dört Yıl öğretmenlik ve idarecilik yaparak mesleğine devam etti. Daha sonrasında 1978 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nde doktora çalışmalarına başlayan İlahiyatçı, doktorasının kabulü için yaptığı “Abdullah İbnü’l-Mübârek ve Hadis İlmindeki Yeri” ve “Hicrî İkinci asır Müellifleri” isimli iki başka çalışmasını sundu. Doktorasını ise 1984 yılında daha sonrasında geçiş yaptığı Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde “Kur’an ve Sünnette Sevgi Kavramı: Bilhassa İlah Sevgisi” isimli teziyle tamamladı.

Raşit Ufak kimdir?

PROFESÖR UNVANI ALDI

İdari vazifelerde de yer Meydan Ufak sonrasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne tayin oldu. Doktorasını Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlayan Küçük, 1997 yılında doçent, 2003 yılında ise profesör unvanını aldı.

Raşit Ufak kimdir?

ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ!

Öğretim üyeliği müddetinde 40’a yakın öğrencinin yüksek lisans ve doktora tez danışmanlığını yapan Hadis Alimi, bildirimler, bildiriler, müzakereler ve ansiklopedi hususlarında de birçok çalışmaya attığı imzalarla da biliniyor. Ufak 1991 yılında, “Sevgi Medeniyeti” ismiyle yayımlanan doktora teziyle Türkiye Müellifler Birliği tarafından “fikir” kısmında birincilik mükafatı aldı. Birebir vakitte 2016 yılında “Yılın Müellif, Fikir Adamı ve Sanatkarları Ödülleri” kapsamında Üstün Hizmet Ödülü’ne de layık görüldü.

Prof. Dr. Raşit Küçük

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Esmaül Hüsna (Allahın 99 ismi) neler? Esmaül Hüsna anlamları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir