Gece uyurken deprem olursa ne yapılır? Uyurken deprem olursa nasıl korunulur?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 08, 2023 Yorum Yok

Birçok kişiyi endişelendiren “Gece uyurken zelzele olursa ne yapmalıyım?” sorusu Kahramanmaraş’taki 7.7 büyüklüğündeki zelzele sonrası yine gündeme geldi. Uyku esnasında zelzeleye yakalanan vatandaşların dikkat etmesi gereken bütün kuralları adım adım sizler için açıkladık…

Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da Aka bir yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler, bütün Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Binlerce kişinin yıkıntı altında kalarak ağır bir formda yaralandığı ve hayatını yitirdiği zelzele felaketiyle beraber ‘depremden korunma yöntemleri’ arama motorlarında en Fazla araştırılan başlık oldu. Bilhassa gece uyurken zelzele olma ihtimaline karşı Önlem almak isteyen vatandaşlar “Gece uyurken zelzele olursa ne yapmalıyım?” sorusuna Karşılık arıyor. İşte gece uykudayken zelzele meydana gelirse yapılması gerekenler…

GECE UYURKEN zelzele OLURSA NE YAPILMALI? UYURKEN zelzele OLURSA NASIL KORUNMALI?

Eğer gece saatlerinde uyurken sarsıntıya yakalanırsanız birinci olarak sakinleşmeye çalışın ve akabinde zelzele esnasında yapılması gereken kuralları uygulamaya koyulun. Şayet yataktan kalkamayacak durumdaysanız şiltenin altına girin ve başınızı yastık ile müdafaaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken şey yataktayken üzerinize düşebilecek ağır bir avize üzere eşyanın bulunmaması. 

Deprem

Eğer yataktan çıkabilecek vaktiniz varsa yatağın yanına ya da sağlam bir eşyanın yanına geçerek çök-kapan-tutun hayat çemberini yaparak kendinizi muhafazaya çalışın. zelzele esnasında devinim etmekten, konuttan çıkmaktan ve asansör kullanmaktan kesinlikle Irak durmalısınız. 

Gece uyurken zelzele olursa yapılması gerekenler

Başınızı iki elinizin ortasına alarak bir koruyu ile istikbal darbelere karşı kendinizi müdafaanız bu noktada hayati Ehemmiyet taşıyor. Yastık, kitap üzere bir materyal bu koruyuculuğu sağlayabilir. 

Depremde yapılması gerekenler

Öte yandan sabitlenmiş eşyaların yanında saklanmak da hayli mantıklıdır.

Uyurken zelzeleden korunmak

Ancak sabitlenmemiş dolap, raf ve pencere üzere eşyalardan Irak durmalısınız. Ayrıyeten balkona çıkmamalısınız. 

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR:

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir