Fedakarlığın kitabını yazdılar! Hüseyin Uçar ile Samet Boğazoğlu dünya basının radarına girdi

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Tüm Türkiye’yi Yasa boğan sarsıntıların akabinde hiçbir şeyi düşünmeden Niğde’den bölgeye giden Hüseyin Uçar ile Samet Boğazoğlu’nun fedakarlık hikayesi alkış topladı. Depremzedeler için canla başla çaba eden iki arkadaşın emekleri dünya basınının da gözünden kaçmadı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki zelzeleler Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da binlerce konutun yıkılmasına ve can kayıplarına neden oldu. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından afet bölgesi için harekete geçen vatandaşlar, Çeşitli yardımlar topladı ve toplamaya devam ediyor. 

Kahramanmaraş merkezli depremler

Hiçbir şeyi düşünmeden depremzedeler için canla başla çalışan isimlerden biri de Niğde’de yaşayan Hüseyin Uçar ile Samet Boğazoğlu isimli iki Dost oldu. Arkadaşlarının minibüsü ile 324 kilometre uzaklıktaki Nurdağı’na giden iki arkadaş, yolda yorgunluktan uyuya kaldı. Bir anda kendilerini Osmaniye’de bulan ikili otobüse binerek yaşadığı aksiliklere kulak asmadan sarsıntıdan 1 gün sonra Nurdağı’na ulaşmayı başardı.

Deprem bölgesinden kareler

Yaklaşık 5 gün arama kurtarma çalışmalarına katılan arkadaşlar 7 kişiyi yıkıntı altından çıkararak yaşama tutunmasını sağladı.

Samet Boğazoğlu ve Hüseyin Uçar

Bununla da kalmayan ikili, İHH tarafından Aslanlı Mahallesi’nde kurulan çadır kentte hazırlanan yemekleri depremzedelere dağıtmaya başladı. Enkazdan kurtarılan yaralılara pansuman yapan vefalı arkadaşlar, bu süreçte çocukları da unutmadı.

Samet Boğazoğlu ve Hüseyin Uçar zelzele bölgesinde

“BURADAKİ BEŞERLER MESKENLERİNE GİDENE KADAR AYRILMAYACAĞIZ”

Çikolata ve yiyecek dağıttıkları çocukların yüzünü güldürmek için Aka emek veren arkadaşlardan 19 yaşındaki Hüseyin Uçar yaşadıklarını Sabah Gazetesi’ne şu sözlerle anlattı:

“Arkadaşımızın minibüsü ile Niğde’den yola çıktık. Yola çıkmadan Evvel Fazla yorgunduk. Minibüsün arka koltuğunda Samet ile birlikte uyuduk. Nurdağı’na gidecektik lakin uyandığımızda Osmaniye’ye geldiğimizi anladık. Arkadaşlarımız da bizim Osmaniye’ye gideceğimizi düşünmüş. Otobüse 50-60 koli su yükledik. Kendi imkanımızla Osmaniye’den otobüse binerek Nurdağı’na geldik. enteresan bir seyahatimiz oldu. Şu Lahza çalışmıyorum. Rastgele bir işim yok. Biricik işim buradaki insanlara yardım etmek. Bizi burada artık herkes tanıyor. Biz buranın evlatları üzere olduk. Güya buranın yerlisi üzereyiz. Burası bizim ailemiz üzere oldu. Biz de onlarla üzülüp onlarla seviniyoruz. Samet ile birlikte insanların yüzünü güldürmeye çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar Mesut etmeye çalışıyoruz. Buradaki beşerler meskenlerine ve konteynerlerine geçene kadar buradan ayrılmayacağız.”

Samet Boğazoğlu ve Hüseyin Uçar

“AMACIMIZ VATANDAŞLARA TAKVİYE OLMAK”

Arkadaşının kelamlarına katılan Samet Boğazoğlu ise şöyle konuştu:

“İlk zelzeleden 23-24 saat sonra güç kurallarda da olsa zelzele bölgesine geldik. Niğde’de sarsıntıdan Evvel Ufak bir lokantam vardı. Dükkanı kapatmıştım. zelzele olduğunu duyunca hiç düşünmeden bölgeye gelelim dedik. Milletimiz, devletimiz için uğraşıyoruz. Hedefimiz buradaki vatandaşlara dayanak olmak. İnsanlardan Olumlu reaksiyonlar alıyoruz. Enkazda arama kurtarma çalışmaları sırasında düştüm. Telefonum kırıldı. Biricik isteğimiz afet bölgesinden ayrıldıktan sonra bir işim olsun istiyorum. Arkadaşım Hüseyin ile Birlikte bize Amel imkanı tanınırsa Fazla Mesut oluruz”

Fedakarlık öyküleriyle kalplere dokunan ikilinin bu davranışı sırf Türkiye değil dünya basınında da ağır İlgi gördü. Hüseyin ve Samet’ten Fazla etkilenen Japonya’dan bir gazeteci ve Polonya’dan bir YouTuber’ın haber yapmak için bölgeye geleceği öğrenildi.

Samet Boğazoğlu ve Hüseyin Uçar zelzele bölgesinden kareler

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir