Eliz isminin anlamı nedir ve Eliz ismi Kuran’da geçer mi? Eliz ismi ne demek…

Beslenme, Genel, Sağlık May 04, 2023 Yorum Yok

Ünlü müzikçi Alişan ve Buse Varol ikinci doğacak bebeklerine Eliz ismini koymaya karar verdiklerini duyurdu. Eliz ismi de böylece tanınan hale geldi. Bugünkü yazımızda Eliz isminin manasını ve Kuran’da geçip geçmediğini sizlerle paylaşıyoruz.

Türkçe kökenli bir İsim olan Eliz, nihayet periyotta tanınan bir kız çocuk ismi olmuştur. Bu isim, birçok manası içermektedir. Kimi eski metinler, Eliz isminin cennetteki bir ağaç olduğundan bahsetmektedir. Bu ağaç, cennetteki en görkemli ve Aka meyve ağacıdır. Türk mitolojisinde birtakım kaynaklar, bu ağacın varlığına değinmiştir.  

Eliz ismi, birtakım metinlerde “emir veren prenses” manasında kullanılmaktadır. İsmin manası, hoş, şık ve kuvvetli bayanları çağrıştırır. Bu İsim ile Buyruk Eda yetkisine sahip olan, hükümdarlık sahibi bayanlar da kastedilmektedir. Eliz ismi, kimi yerlerde sırf Buyruk manasıyla ele alınır. Bir kimseden istenilen şey manasında kullanılmaktadır. Bu istek, bir Buyruk niteliğini taşımaktadır.

İsmin bir öbür manası da birtakım içsel eğilimlere işaret etmektedir. Rastgele bir şeye karşı duyulan yönelim, ismin işaret ettiği manalar ortasındadır.

ELİZ İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar sonucunda Eliz isminin rastgele bir ayette yer almadığını gördük. Esasen Eliz ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isimdir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir