Dünya nüfusu 8 milyar oldu! BM: Sürdürülebilir yaşam için çağrıda bulunuyor

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 16, 2022 Yorum Yok

15 Kasım 2022’de dünya nüfusunun 8 milyar olacağı iddia ediliyordu. Dünya nüfusuna dün 8 milyarıncı bebek geldi. 8 milyar insanın tamamının başarılı olabileceği bir dünya için BM, Sürdürülebilir Kalkınmayı Hedefleyen dayanışma davetinde bulundu.

Küresel nüfusun 15 Kasım 2022’de 8 milyara ulaşacağı varsayım ediliyordu. UNFPA’nın yayımladığı rapora nazaran, dünyanın 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de 10,4 milyar nüfusa ulaşacağı iddia ediliyor. Bu da global nüfusun genel büyüme suratının yavaşladığının bir işareti oluyor.  Dünya nüfusundaki artışın en Değerli nedeni olarak Asya’daki orta gelirli ülkelerdeki nüfus artışı olduğu belirlendi.

Dünya nüfusu 8 milyar oldu! BM: Sürdürülebilir Ömür için davette bulunuyor

“HİNDİSTAN ÇİN’İ GERİDE BIRAKACAK”

Verilere nazaran Asya’da bulunan orta gelirli ülkeler, nihayet 10 yıldaki büyümenin birçoklarını oluşturduğu saptandı.2011’den bu vakte kadar yaklaşık 700 milyon insanın dünyaya geldiği bildiriliyor. Hindistan ise yaklaşık 180 milyon insanı dünyaya kazandırdı. istikbal Yıl dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’i geride bırakacağı ileri sürülüyor. Afrika, nüfusunun ise 2038’e kadar 2 milyara ulaşması bekleniyor. Avrupa’nın istikbal periyotlarda nüfusunun artması ise negatif istikamette olacağı yorumlanıyor.

Hindistan Çin nüfusunu geçiyor

400 MİLYONDAN FAZLASI 65 YAŞ ÜSTÜ!

7 milyardan 8 milyara çıkan nüfusun  Bm genel Sekreteri António Guterres BM bildirisinde, “insanlığın gezegen için ortak sorumluluğunu göz önünde bulundurarak çeşitliliği ve ilerlemeleri kutlamak için bir fırsat” olduğunu lisana getirdi. Buna karşılık istikbal nüfusun 400 milyonundan fazlası 65 ıslak üstü olacağı öngörülüyorken, yetişkin bireylerin artışı ise 30-64 olacağı söyleniyor.

65 ıslak üstü nüfus da artış var

DÜNYA İÇİN Temel TASA DEVAM EDİYOR!

Nüfusuna artması, yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya kalınması ilerleyen zamanalar da daha Çok zorluğun beklediği ilim insanları tarafından bildiriliyor. Kaynak kahrının Özellikle Afrika ülkelerinde Aka bir Sorun olarak ortaya çıkacağı ileri sürülüyor. Nüfusun artması ve beraberinde kıtlık, ayrımcılık, kaynakların orantısız kullanımı üzere durumları artırırken; göç, şiddet üzere durumları da beslemektedir.

Dünya nüfusunda artış endişelendiriyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

TRT ortak üretimiyle Sezai Karakoç Belgeseli bu akşam başlıyor!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir