Dr. Coşkun Yılmaz & Prof. Dr. Mehmet İpşirli’nin anlatımıyla “Osmanlı’da Ramazan hazırlıkları”

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 30, 2023 Yorum Yok

“Şehir Ekranı” isimli youtube programının Dr. Coşkun Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı Ramazan boyunca on bir ayın sultanının ruhunun konuşalacağı “Divanhane Ramazan Özel” kısımlarının ikinci kısım konuğu Prof. Dr. Mehmet İpşirli oldu. İpşirli, Osmanlı tarihindeki Ramazan hazırlıklarını ve kültürünü ele aldı.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz‘ın moderatörlüğünü yaptığı “Şehir Ekranı” adlı youtube programının kısım konuğu İSAM-İslam Araştırmaları Merkezi’nin duayenlerinden, TDVakfı İslam Ansiklopedisi’nin 35 yıldır yayın şurasında vazife yapan  emektarlarından, Osmanlı Vakıfları konusunda derin bilgi sahibi, Aka Alım ve hocaların hocası Prof. Dr. Mehmet İPŞİRLİ oldu. Ramazan ayı boyunca on bir ayın sultanının ruhunun konuşalacağı “Divanhane Ramazan Özel” programında Osmanlı tarihindeki Ramazan hazırlıkları ve kültürü ele alındı. İpşirli, Osmanlı’daki Ramazan kültürünü dokümanlardan yola çıkarak anlatırken tıpkı vakitte belgelerin tarihçiler için değerini de vurguladı.

Divanhane Ramazan Özel

OSMANLI TARİHİNDEKİ RAMAZAN HAZIRLIKLARI

Programda “Osmanlı padişahlarının Ramazan ayıyla ilgili buyrukları. Yeme içme gereksinimlerinden sokakların nizamı, kandillerin yakılması, caddelerde oturma tertibi, hanımların teravih kalacakları mescitlere varıncaya her mevzuda yapılması gerekenlerle ilgili emirleri” konuşuldu.

“BELGE, TARİHÇİNİN GÜVENCESİDİR”

Tarihten konuşulduğu Vakit evraksız konuşmanın yanlışsız olmadığını vurgulayan İpşirli, “Belgesiz olmuyor yani, konuştuğun Vakit bir garantiniz olması lazım, belgeyi ihmal etmeyelim. Biz biraz evraka Ehemmiyet veren bir gelenekten geliyoruz. Zira dünyanın en Güçlü arşivine sahibiz. En zenginlerden birisi demiyorum. Hem sunduğu hizmetler bakımından hem de zenginliği bakımından hem de ulaşım bakımından minnet duymamız lazım. Şu Lahza oturduğumuz yerden milyonlarca dokümana anında ulaşım sağlayabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. İşpirli birebir zamanda Dr. Coşkun Yılmaz’ın “Belge, tarihçinin teminatıdır.” kelamına de katıldığını belirtti.

Profesör hekim Mehmet İPŞİRLİ

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir