Dişler neden çürür ve önlemek için neler yapabiliriz?

Beslenme, Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 08, 2023 Yorum Yok

Dünya sıhhat Örgütü’nün tespitlerine nazaran; Diş ve diş eti rahatsızlıkları, yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeniyle en Aka sıhhat meselelerinden birisi olarak tanımlamaktadır. Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Pekala dişler neden çürür ve önlemek için neler yapmalıyız?

Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarih ülkemizde “Diş Hekimliği Günü” olarak kabul edilmiştir. Her Yıl 22 Kasım`ı da içine Meydan hafta “Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftası” ismi altında kutlanmaktadır. Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Vazifelisi ve Medicine Hospital Diş Tabibi Sozdar Lider, 21-27 Kasım Ağız ve Diş Sıhhati Haftası münasebetiyle toplumu bilinçlendirmeye yönelik ikazlarda bulundu. Diş Tabibi Sozdar Lider, “ağız ve diş sıhhati; genel sıhhatin, yaşamsal işlevlerin ve Ömür kalitesinin Kıymetli bir parçasıdır” dedi. Diş çürükleri ve tedbirleri için bilgi dolu transferler yaptı.

“EN SIK GÖRÜL SIHHAT SORUNU ARASINDA”

Diş Doktoru Sozdar, “Ağız ve diş hastalıkları dünyanın Çabucak bütün bölgelerinde en sık görülen sıhhat problemleri ortasındadır. Ömür kalitesi açısından Kıymetli kayıplara yol açan ağız ve diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum üzere birçok sıhhat sıkıntısının gelişmesinde rol oynadığını gösteren delillerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle ağız diş sıhhati sorunlarının açığa çıkmadan Evvel kollayıcı tedbirlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise süratlice tedavi edilmeleri gerekir” dedi.

Diş rahatsızlığına şöyle devam eden Sodar, “Ne yazık ki diş doktoruna gitme sıklığı düşük epeyce, kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız-diş meselelerinde tedavi çoklukla hastalığın Fazla ilerlediği bir periyotta gerçekleşir. Tedavideki gecikme ise ağız diş sıhhati ve genel sıhhati bozarken ayrıyeten sıhhate ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olmaktadır. Ağız ve diş sıhhati; genel sıhhatin, yaşamsal işlevlerin ve Ömür kalitesinin Değerli bir kesimidir. Dünya sıhhat Örgütü’nün tespitlerine nazaran;  
Diş ve diş eti rahatsızlıkları yaygınlığı ve tekrarlama oranları nedeni ile insanların karşılaştığı en Aka sıhhat problemlerinden birisi olarak tanımlamaktadır.” sözlerine yer verdi

DİŞ VE DİŞ ETİ HASTALIKLARINA DİKKAT

5-17 ıslak kümesi çocuklarda büyüme yetersizliğine, Gebelerde 8 kat daha Çok düşük yüklü doğumlara,39-69 ıslak kümesinde 7 kat daha Çok kalp hastalığına neden olmaktadır. Pekala diş sıhhatimizi ve bununla Bir arada genel sıhhatimizi korumak için ne yapmalıyız? “Diş sağlımız için nasıl beslenmeliyiz?” Sorusu birinci aklımıza gelen soru. Diş sıhhati için ziyanlı olarak nitelendirilen Besin unsurları şekerli ve asitli besinler ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen unsurlardır. Bunları büsbütün kesmek değil lakin belli bir düzey içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir.
 
 
DİŞ SIHHATİ İÇİN ÖNERİLEN BESLENME FORMU NELERDİR?
 • Şekerli, yapışkan ya da asitli besinler üç anne öğün içinde tüketilmelidir.
 • Öğün ortalarında elma, havuç üzere Misli dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak besinler yenmelidir.
 • Şekerli, yapışkan Besin yendikten sonra dişlerin fırçalanması Muhtemel değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.
 • Yine şekerli Besin yendikten sonra ağza atılacak bir modül peynir şekerin çürük önleyici tesirini gidermek açısından nihayet derece kıymetlidir.
 • Diş dostu olarak kabul edilen Besin hususlarının başında proteinler gelir. Bedenimizin Temel Bina taşını oluşturan bu hususlar hem dişlerin gelişimi sırasında hem de dişler sürdükten sonra diş sıhhati açısından da kesinlikle tüketilmesi gereken Besin unsurlarıdır.
 • Yüksek protein içeriğinin yanı Dizi diş sağlığındaki değeri açısından peynir Özellikle şekerli Besin tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir.
 • Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat nedeniyle çerez tipi yiyecekler ortasında diş dostu olarak nitelendirilen bir besindir.
 • Rafine edilmemiş hububat (beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek) diş sıhhati açısından tercih edilmelidir.

DİŞ neden ÇÜRÜR VE ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş tabiplerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

 • Özellikle sabah kahvaltılarından sonra ve akşam yatmadan Evvel dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipinin kullanılması gereklidir.
 • Fırçalar, orta derecede Misli ya da yumuşak kıllı olmalı ve makul aralıklarda değiştirilmelidirler. 
 • Şekerli yiyecekleri anne öğünlerde tüketmeye çalışmak ve Yemek ortalarında bir şey yememeye gayret etmek de diğer bir tedbirdir. 
 • Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. 
 • Sıcak ve soğuğa hassas dişler ya da ağrılı dişlerde yahut tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar üzere durumlarda vakit geçirilmeden tabibe başvurulması tedavinin halini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir