Differin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Differin Fiyat Nedir   

Genel, Güzellik, Sağlık Eyl 18, 2022 Yorum Yok

Differin Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Differin Fiyat 2022 ve bu ilaç hakkında merak ettiğiniz, öğrenmeniz gereken herşeyi bu başlık altında topladık.

Sivilce ve akneler genç yaşlı demeden herkesin hayatta karşılaştığı en yaygın cilt problemlerinin başında gelir. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde kabusa dönüşen bu problem için doğal çözüm yöntemleri olsa da en hızlı ve etkili çözümü yolunu medikal ilaçlar sunmakta. Bu yazımızda şiddetli ve orta dereceli sivilce ve aknelerin tedavisinde yoğun olarak kullanılan etkili ilaçlardan olan Differin Jel’i inceleyeceğiz.

Differin Jel Nedir?

Yediden yetmişe hemen hemen herkesin belirli bir dönem canını sıkan sivilce ve aknelere karşı kullanılan Differin jel hafif ve orta dereceli sivilcelerin yok edilmesi amacıyla kullanılan bir kremdir. Kullananlar tarafından yapılan bildirimlerde düzenli kullanımda kısa sürede sivilceler üzerinde olumlu etkiler yaptığı belirtilmiştir. Sivilceleri ve akneleri kuruttuğu dile getirilen jelin en büyük avantajlarından birisi de sivilce ve aknelere karşı tek başına yeterli olması ve beraberinde yardımcı bir ilaca ihtiyaç duymamasıdır. Prospektüsü okunmadan kullanılmaması gereken ilaç cilt soyucu kremler arasında bulunur ve bu özelliği sayesinde sivilce izlerinin giderilmesine de yardımcı olur.

30 gramlık tüplerde reçeteyle satılan differin fiyat olarak da ortalam bir fiyata sahiptir. İlaç etken maddesi olarak adapalen bulundurmaktadır. İçerdiği etken maddesi sayesinde sivilceleri kurutarak iltihaplanmayı önler. Bu sayede söz konusu akne ve sivilce tedavisi olunca oldukça etkili bir üründür. Sivilce ve akneleri kurutmasının yanında cilde tazelik vererek daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Differin Jel Ne İşe Yarar?

Sivilce ve akne sorunu olanlar için tedavi amacı ile üretilen ve bir A vitamini türevi olan ilaç sadece doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Aksi durumlarda farklı cilt problemleriyle karşılaşılabilir. Siyah noktalara karşı (komedon) , ciltte oluşan 1 cm.’den daha küçük çaptaki lezyonlar için ve içi iltihaplı sivilce ve aknelere karşı oldukça etkilidir. Topikal retinoidlerden olan ilaç, akne ve sivilce tedavisinde kullanılması amacıyla geliştirilmiştir ve ciltteki lekeler üzerinde leke kremi olarak kullanılması önerilmez. Akne vulgaris gibi inatçı akne türlerine karşı oldukça etkilidir.

Differin jel kullanımıyla zamanla ciltte yavaş yavaş soyulmalar oluşur ve alttan aknelerden arındırılmış  temiz ve daha sağlıklı deri gelmesineyardımcı olur.

Differin Jel Nasıl Kullanılır?

Reçeteyle satılan bir ilaç olan differin jelin kullanımı ve dozu cildinizin durumuna göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Temel kullanım şekli ise gece yatmadan önce ihtiyaç duyulan bölgeye sürülmesi şeklindedir. Genel olarak günde bir kere kullanılması tavsiye edilir. Kullanımda cildi soyma etkisi gösterdiğinden aşırı kullanımlardan kaçınılmalıdır. Aksi durumlarda ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle kullanım dozunun doktor tarafından belirlenmesi önemlidir.

Aşağıda genel kullanım şekli verilmiş olup hastalar, doktor tarafından reçetede verilen kullanım şekline uymaları ve bu kullanım şeklinin dışına çıkmamaları konusunda uyarılmaktadır. Genel kullanımı şu şekildedir;

  • Kullanmadan önce ciltte uygulanacak bölge uygun temizleyicilerle temizlenmelidir.
  • Sivilce ve akne olan bölgeye masaj yapar şekilde ovalayarak sürülür. Böylece cilde daha kolay etki eder.
  • Ciltte kurutucu ve soyucu etkiler bıraktığından gündüz kullanımı önerilmez. Akşam yatmadan önce sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede ilaçtan beklenen etki daha rahat ortaya çıkarak ciltte oluşacak istenmeyen durumların da önüne geçilmiş olur.
  • Ciltte açık yara üzerinde kullanması kesinlikle önerilmez. Açık yara olan bölgelere sürmeyiniz.

Cildinize uyguladıktan sonra oluşacak kuruluk ve tahriş etkilerini minimize etmek için uygulama yapılan bölge kaliteli bir nemlendiriciyle mutlaka nemlendirilmelidir. Ancak bu nemlendirici krem uygulaması differin jelden en az 8 saat sonra yapılmalıdır. Gece differin jel uygulayıp yattıktan sonra sabah temizlediğiniz cildinize nemlendiri sürebilirsiniz. Nemlendirci sürmeden önce cildinizi mutlaka ilaçtan arındırın. Differin uygulaması devam ederken üzerine herhangi bir kozmetik ürün veya ilaç uygulamanız önerilmez.  Özellikle retinoidlerle beraber kullanılması durumunda ciltdinizde olumsuz etkiler görülebilir.

Differin Jel Yan Etkileri Nelerdir ?

Sivilce ve akne tedavisinde son derece etkili olan Differin Jel, kullanırken dikkatli olunması gereken bir ilaçtır. Doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmadığı takdirde çoğu ilaç gibi bazı yan etkiler gösterebilir.

Differin jel kullanımında görülebilecek yan etkiler ise;

  •  İlacın kullanımında görülen temel yan etki ciltte oluşan kızarıklık ve soyulmadır.
  •  Ciltte kaşıntı ve uygulanan bölgede önemli derecede hassasiyet oluşması
  •  Çok nadir de olsa ilaçtan beklenenin aksine sivilcelerin çoğalması
  •  Göz çevresinde kullanılması durumunda daha sık görülebilecek olan göz çevresinde tahriş olma durumu ve gözlerde şişme ile kaşıntı
  •  Ciltte kuruluk ve yanma hissi

Yukarıdaki yan etkiler, ilacın doktor tarafından belirtilen kullanım şeklinin dışına çıkılarak ihtiyaç duyulan dozlarda uygulanmadığında karşılaşılması muhtemel yan etkilerdir. Doktor tarafından uygun görülen şekilde kullanıldığında  kısa sürede etkisini göstererek aknelerden ve sivilcelerden kurtulmayı sağladığı gibi, herhangi bir yan etki de göstermez.

Differin Fiyat. Differin Jel Fiyatı Nedir

Differin fiyat olarak da ortalama bir ilaçtır. Son zamanlarda gelen fiyat artışlarından ilaç sektörü de etkilendiğinden   2022 fiyatı geçen seneye oranla tuzludur. Yine de ücreti uygun olduğu için rastgele kullanılmamalıdır. Akne ve sivilcelere karşı, iltihabı kurutmak için, adapalen içeren bu ilaç 8 Mayıs 2022 tarihi itibariyle eczanelerde 49 TL’ye satışa sunulmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlacı kullananlar tarafından sıkça sorulan soruları sizin için bu başlıkta topladık;

Differin Jel Cildi Soyar Mı? – Bu ilaç cilt soyucu özelliğe sahip bir kremdir. Sivilce kurutma işlemi yaparken aynı zamanda cildinizi de soyarak sizi sivilce probleminden kurtarmaktadır. Bununla beraber cilt lekeleri için etkili değildir.

Sivilce İzlerini Geçirir Mi? – Sivilce ve akne tedavisinde etkili olan ilaç sivilce izlerinin tedavisi için ilk tercihiniz olmamalı.

Etkisini Ne Zaman Gösterir? – Kullanıcılar tarafından düzenli kullanımda 3 ay gibi bir sürede tam etkisini göstermektedir. Genelde etkileri 1 hafta içerisinde görülmeye başlar ve 3 ay boyunca düzenli kullanıldığında sivilelere karşı tam etkisini gösterir.

Siyah Noktalara Karşı Etkili Mi? – Cildin yağ oranını dengeleyerek sivilce ve siyah noktaların oluşmasını engeller. Yağ dengesi düzenli olan ve daha az kirlenen ciltte siyah nokta oluşumu daha nadir görülür.

Gözenekleri Sıkılaştırır Mı? – Asıl kullanım amacı sivilce ve aknelere karşı savaşmak olsa da kullanıcılar tarafından gözenekleri sıkılaştırdığı da söylenmektedir.

Yüzde Kızarıklık Yapar Mı? – Görülen yan etkileri arasında en fazla rastlananı ciltte oluşan kızarıklık ve göz kapaklarında oluşan şişme olarak gerçekleşir. Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak yan etkilerin şiddeti de farklılık gösterebilir.

Sivilce Yapar Mı? – Bazı kullanıcılar tarafından sivilce artışına sebep olduğu söylenmektedir. Kullanmaya yeni başladığınızda sivilcelerde artışa sebep olabilir ama bu durum geçicidir. Ciltte henüz olgunlaşmamış sivilceleri yüzeye çıkardığından ilk kullanımda bu tür şikayetler sıkça görülmektedir.

Ne Kadar Kullanılır? – Günde 1 defa olmak üzere doktorunuzun da tavsiyesiyle maksimum 3 ay kullanmanız yeterli olacaktır.

Cildi Kurutur Mu? – Görülen yan etkileri cilt kuruluğu ilk sırada gelir. Cildinde kuruluk oluşanların mutlaka nemlendirici krem kullanmaları tavsiye edilir.

Devlet Karşılıyor mu? – Reçete ile alındığında krem devlet tarafından karşılanmaktadır ve differin fiyat olarak da bütçenize minimum etki edecektir.

Reçetesiz Satılır Mı? – Eczanelerde reçete ile satıldığı gibi reçetesiz de temin etmeniz mümkün.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir