Depremzede öğrencilere nasıl davranılması gerekir? Uzmanlardan açıklama geldi

Beslenme, Genel, Sağlık Şub 20, 2023 Yorum Yok

6 Şubat’ta açılması beklenen okullar zelzele nedeniyle 20 Şubat’ta eğitim ve öğretime başladı. Depremzede çocuklar İstanbul, Ankara, Antalya, Kocaeli üzere birçok vilayette sınıflarına yerleştirildi. Uzmanlar etraf, Okul ve Dost kayıpları nedeniyle depremzede çocukların reaksiyonlarının farklı olabileceğine dikkat çekti. Pekala depremzede öğrencilere nasıl davranılması gerekir? İşte ayrıntılar…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette Aka yıkımlara neden olan şiddetli zelzeleler ve devam eden artçılar nedeniyle okullara verilen 2 haftalık ek tatil 20 Ocak itibariyle sona erdi. Öğrenciler eğitim ve öğretim hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Deprem nedeniyle Öbür vilayetlerde Konuk olacak depremzede öğrenciler, hem zelzelenin bıraktığı ruhsal travma hem de yeni bir ortam nedeniyle gerilim, dehşet, Telaş ve korku taşıdığı için uzmanlardan üst üste ihtarlar geldi. Öğretmenlerin de depremzede öğrencileri Konuk edecek öğrencilerin de onlarla kuracağı bağlantının ehemmiyetine değinildi. Bu haberimizde zelzele bölgesinden diğer kentlerdeki okullara gönderilen depremzede öğrencilere nasıl davranılması gerektiğini uzman bilgileriyle ele aldık.

depremzede çocuklar öbür kentlerde ders başı yaptı

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE NASIL DAVRANILMASI GEREKİR?

Öğretim Vazifelisi Doç. Dr. Mustafa Öztürk, zelzele sonrasında okullarda Konuk öğrencilerle kurulması gereken bağlantıya ait Kıymetli İkaz ve tekliflerde bulundu. Büyük bir yıkım ve kayıpla gayret etmeye çalışan çocukların, itimat hissini tekrar kazanmaları için en Kıymetli şeyin rutinlerine Geri dönmek olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mustafa Öztürk, “Çocuklar bu süreçte kendilerini, afet öncesindeki olağan yaşantının, Özellikle okulun gerektirdiği kurallar, rutinler ve beklentilerin, büsbütün dışında hissedebilirler. Bunun farkında olarak, onları özlediğimizi ve okula döndükleri için ne kadar Mesut olduğunuzu tam olarak onlara hissettirmemiz gerekir. Şayet çocuk yepisyeni bir Okul ortamındaysa Alışılmış ki onun için yeni rutinler ve beklentiler oluşturmak gerekecektir. Okuldan Irak kaldığı için ya da yaşadığı felaket nedeniyle okulu pek düşünme fırsatı bulamamış çocuklarla tekrar alaka kurmak, yeni rutinler oluşturmak okula Geri döndüklerinde yapılacak en Değerli şeydir. Çocuklar sahiden özlendiğini bilirse, okula yabancılaşmayacak ve okula aidiyet duygusu pekişecektir” dedi.

depremzede öğrencilere nasıl davranılmalıdır

“ÇOCUKLARA TOPLUMSALLAŞMA İMKANI VERİLMELİ”

Çocukların okulda toplumsallaşma imkanlarını artırılmasını sağlamanın Aka bir Ehemmiyet taşıdığını belirten Öztürk, “Okuldan uzun mühlet başka kalan çocuğun, okula Geri döndüğünde akranlarıyla yapacağı paylaşımlar, teneffüslere yahut öğlen yemeği saatlerine sığmayacak kadar birikmiş olacağından, öğretmenlerin günlük programı esneterek planlayacağı özgür etkinlikler bu noktada fonksiyonel olacaktır. Aktifliklerin daha oyun temelli ve eğlenceli oluşu da çocuklar için yararlı olacaktır. Bu adımın devamı niteliğinde programda yahut ders planlarında yapılacak uyarlanmalar, içerik yoğunluğunun hafifletilmesi, ders ve husus akışın yavaşlatılması, ödev yükünün azaltılması üzere adımlar da odaklanma sorunu yaşayan çocukların öğrenme sürecinde ilerleme kaydetmesini sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Bunların yanı Dizi bir öbür hareket çeşidinin de yardım faaliyetlerine iç olmak olduğunu söyleyen Öztürk, “Böylece çocukların umutsuz ve Biçare hissettikleri periyotta onlara bir Gaye kazandırılacak ve muvaffakiyet hissini hissetmeleri sağlanacaktır. Onlara bu cemiyet için değerli birer Fert olduklarını hissettirmek ismine Ufak ya da Aka her türlü istekli faaliyetlere katkıda bulunmaları için güdülemeyiz” tabirlerini kullandı.

depremzede öğrenciler hakkında uzmanlardan Değerli açıklamalar geldi

“BEKLENTİ AZALTILMALI”

Öztürk, bu süreçte öğretmenlerin çocuklardan beklentisini azaltılması gerektiğine de vurgu yaparak şu sözleri kullandı:

“Çocukları eğitsel beklentilerle ve Okul rutinleriyle meşgul edelim derken bu sürecin onlara çokça ödev vermek yahut çokça soru çözdürmek biçiminde anlaşılmaması gerekiyor. Çocuklara Fazla Çok mesuliyet yüklemek, çok vazife vermek onların gerilimini daha da artıracaktır.”

depremzede öğrenciler

Ayrıca öğretmenlerin kendi ruhsal sıhhatlerine da dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Öztürk, “Bir Muallim olarak birinci Evvel öğrencilerimizi düşünmeyi ve onlar için endişelenmeye esasen hazırız. Bu mesleksel içgüdü kriz durumlarında daha da güçlenip büyüyecektir. Öğrencilerin yardımına koşarken kendimizi de ihmal etmemeli, kendi ruh sıhhatimize da dikkat ettiğimizden emin olmalıyız. Kendi âlâ olma halimizi sağladığımızda sınıflarımızdaki çocuklarımızın yardımına daha sağlıklı koşabiliriz. Unutulmamalıdır ki öğretmenler bir felaketle sakince ve inançla başa çıktıklarında öğrencilere en güzel takviyesi sağlayabilirler” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir