Depremde hayatını kaybeden öğretmen Şeyma İyiol’un ailesini dolandırmak istediler!

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 24, 2023 Yorum Yok

Hatay’da zelzele felaketinde hayatını kaybeden Muallim Şeyma İyiol’un ailesini dolandırmak istediler. Dolandırıcılar depremzede aileyi arayarak kızlarının borcu olduğunu, 2 taksiti ödemediği belirtip, icra süreci başlatacaklarını söyledi.

Yaşanılan zelzele felaketinden etkilenen Hatay İskenderun’da Kılavuz öğretmenlik yapan Şeyma İyiol’un oturduğu yapı da zelzele nedeniyle yıkıldı. Enkaz altında kalarak hayatını kaybeden İyiol’un cenazesi, 2 gün sonra çıkartılarak memleketi Denizli’ye getirilip, toprağa verildi. Ortadan geçen vakitten sonra Şeyma’nın babası Hayati İyiol’un 3 Nisan da gelen telefonla hayatının şokunu yaşadı.

Depremde hayatını kaybeden Muallim Şeyma İyiol

Baba İyiol’a kendisini avukat olarak tanıtan bir kişi,  kızının alışveriş nedeniyle borcu olduğunu, ödemediği için de icra süreci başlatacaklarını söyledi. Baba İyiol da Aka kızının avukat olduğunu belirtip, mevzuyu Ceylan İyiol’a anlatmalarını istedi. Telefondaki kişi, bu Defa Ceylan İyiol’u arayıp, Şeyma’nın kredi kartıyla toplamda 16 bin 528 TL’lik alışveriş yaptığını, şubat ve mart taksitlerini ödemediği için icra süreci başlatılacağını belirtti.

Şeyma İyiol

BİRÇOK DEPREMZEDEYİ DOLANDIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Konunun üzerinde ayrıntılı araştırma yapan avukat Ceylan İyiol, Depremde hayatını kaybeden bireylerin bilgilerinin kullanılarak dolandırıcılık yapıldığını belirtti. İyiol konuşmanın devamında şunları konuştu: “Depremde hayatını kaybeden bireylerin yakınlarına ulaşıp borcu olduğunu söylüyorlar. Telefonlara, borcu olduğuna dair ‘mail order’ dokümanı de gönderiyorlar. Hatta taksit dökümü bile hazırlamışlar. Benim yaptığım araştırmada Eser alınmamış, bankaya bile gittim, alışveriş yapıldığına dair hesap hareketi bile yok. Bu dolandırıcılar, Fazla yeterli hazırlanmışlar. Sarsıntıda ölenlerin bilgilerini internet sitelerinden buluyorlar. Nerede defnedildiklerini bile söylüyorlar. Sarsıntıda yakınına ulaşmak isteyen herkes kimlik bilgilerini, adreslerini, vazifelerini toplumsal medyadan paylaştı. İnsanların acılarından beslenmeye çalışan bu şahıslar, vicdanları zedeliyor. Zelzelede yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Bu Cin dolandırıcılara kanmasınlar, yeterlice araştırsınlar. Direkt ödeme yapmasınlar, hesap hareketlerini Denetim etsinler.”

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Öğretmen Şeyma İyiol’un bir bilişim firmasının Yapay zeka eserleri ile ekran kartı aldığı söyleyip, bunların 3 Aralık’ta okula teslim edildiğini belirten dolandırıcıları avukat İyiol araştırmaya başladı. İyiol, Laf konusu şirketin isminin kullanılıp, dolandırıcılık yapıldığını tespit etti. Yaşanılan durumdan sonra İyiol,  Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir