Depremde enkaz altından çıkanlar nasıl beslenmeli? Refeeding (Yeniden beslenme) sendromu nedir?

Beslenme, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 21, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş ve Etraf vilayetlerinde gerçekleşen zelzele sonrası birçok şahıs hayatını kaybetti. yıkıntı altında kalanlar ise günler sonra çıkarıldı. Uzmanlar, Yaşanan felaket sonrası enkazda günlerce Yemek yemeden hayatta kalan insanların yine beslenme sendromu yaşayabileceğine dikkat çekti. Pekala zelzelede yıkıntı altından çıkanlar nasıl beslenmeli? İşte bütün karşılıklar:

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Kahramanmaraş sarsıntısı sonrası enkazdan kurtarılan ve uzun müddet aç kalan şahıslarda tekrar beslenme sendromu görülüp görülmeyeceği merak konusu oldu. yıkıntı altında kurtarılmayı bekleyen onlarca şahıs günlerce aç ve susuz kaldığında birinci olarak Çabucak sıhhat muayenesinden geçiriliyor. Lakin, uzmanlar uzun müddetli yetersiz beslenmenin sonrasında çıkan bu sendroma karşı dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Peki bedenin bitkin düşmesinden sonra depremzedelerde görülen refeeding (yeniden beslenme) sendromu nedir? Tekrar beslenme sendromu nasıl atlatılır?

Refeeding (Yeniden beslenme) sendromu nedir

REFEEDING (YENİDEN BESLENME) SENDROMU NEDİR?

Yeniden beslenme sendromu uzun mühlet aç kalan bireylerde Özellikle afetlerde uzun mühlet midenin boş kalması oluşan rahatsızlık olarak isimlendiriliyor. Yetersiz beslenme sonucu oluşan bu sendrom yine Yemek yemeğe başlandığı Lahza ortaya çıkıyor. Ortaya çıkmasının sebebi ise insan bedeninde sindirimi sağlayan birtakım elektrotların ve sıvıların Fazla süratli bir formda değişmesidir. Kişinin tekrar beslenme sendromu geçirip geçirmediğini kanından fosfat bedelleri baktırarak düşüklüğünü anlamak mümkün.

  • Nefes almada güçsüzlük
  • Yüksek kan basıncı
  • Kasılma nöbetleri
  • Kalpte ritim bozuklukları
  • Kalp yetersizliği
  • Koma
  • Yorgunluk
  • Güçsüzlük
  • Konfüzyon

PEKİ zelzele SONRASI NASIL BESLENMELİ?

Enkaz altından çıkarılan bireylerin zelzele durumunda yaşanacak olan ruhsal ve fizyolojik tesirlerini en hakikat halde atlatabilmesi için acil durumlarda beslenme hizmetleri iki basamaklı olarak organize edilmektedir. Kısa ve uzun Devre beslenmesi olarak ikiye ayrılan bu evrelerde, Olumsuz koşular gözetilerek beslenme dağıtımı yapılmalıdır. Kısa periyotta beslenme birinci birkaç haftayı kapsamaktadır. Bu kademede birinci olarak sağlıklı su taşımak Aka Ehemmiyet taşımaktadır. Ilıman mevsimlerde günde 3 litre su tüketilmesi gerekirken, sıcak mevsimlerde ise bu durum 6 litreye kadar çıkmaktadır. Afet sonrasında gerçekleştirilecek kısa Devre beslenmesinde birinci etap olarak sıcak çay ya da çorba servis edilmelidir. Ruhsal açıdan da âlâ hissettirecek bu besinler birinci vakitler için sıhhat açısından Aka Ehemmiyet taşımaktadır. İkinci günlerde ise sert besinlere geçilebilir. Bunlar ekmek, peynir, zeytin ya da Amade besinler olan; bisküvi, makarna, kuru baklagiller üzere bozulması güç olan besinler tercih edilmelidir. 

deprem sonrası beslenme nasıl olmalı

ENKAZ SONRASINDA BU ADIMLARA DİKKAT!

Sağlıklı su ve Müsait mutfak ortamına sahip olana kadar taze meyve ve zerzevat tüketilmemelidir.
Afet periyodundan sonra geçirilen birkaç ay sonra Yemek yiyenlerin kaydı alınmalı ve bu süreç içerisinde risk Mevcut mı diye Denetim edilmelidir.
İshal, tüberküloz ya da hepatit üzere sıhhat problemlerini Önemli etkileyecek hastalıkların önüne geçmek için gerçek beslenme yapılmalıdır.
gebe ve emziren bayanların beslenme nizamı takip edilmeli ve günlük diyetlerine besin eği yapılmalıdır.
Sağlıklı bir yetişkin için günlük güç muhtaçlığı 2100 kaloridir. Bu kalorinin 450 g tahıldan, 25 g yağdan 50 g ise kuru baklagil besinlerinden temin edilmelidir.
Süt ve sür eserleri üzere bozulması süratli olan paketli besinlerin süratli bir biçimde tüketilmesi gerekmektedir.
Kuşkulu, küflü, manzarası ve kokusu değişmiş besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir