Çocuklar neden çabuk hastalanıyor? Uzmanlar uyardı! Verilere göre 1 saatten fazlası zarar

Beslenme, Genel, Sağlık May 03, 2023 Yorum Yok

Gelişen teknolojiyle Bir arada dünya genelinde ekrana bakma oranı yükseldi. Bu durum Fazla Ufak yaşlara kadar indi. Ebeveynler “Çocuklar neden çabuk hastalanıyor” sorusunu araştırırken merak edilen bütün sorulara, Dünya sıhhat Örgütü’nün dataları Cevap verdi. Uzmanlar, çocuklarda görülen obezite ve uykusuzluk üzere problemlerin çok ekran kullanımından kaynaklandığını belirtti.

İnsanlık tarihinde tahminen de en şaşırtan icat televizyon olmuştur. Bu durum bir çoğumuza “Zeki Müren de bizi görebilecek mi” repliğini hatırlatır. Teknolojinin gelişmesiyle artık her şey ekranlardan ibadet olmuş durumda. Üstelik insanın sırf toplumsal ve Amel hayatını değil tıpkı vakitte ferdî yaşantısını da kapsıyor. Hasebiyle televizyon, telefon, tablet. hatta dijital saatler hayatımızın her alanında mevcut. Yararı olduğu kadar Çok kullanımda ziyanlarının da görüldüğü ekranlar çocukların da epeyce Çok vakit geçirdiği ortamlar olmaya başladı. Bu sebeple OMÜ Pediatri ilim Kısmı Lideri Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Ayçiçek Dinçer, doğumdan sonra 18 ay dolmadan çocukların katiyen ekranla tanışmaması gerektiği ihtarında bulundu.

Ekrana bakma süresi

OMÜ’den yapılan yazılı açıklamada tabirlerine yer verilen Dinçer, gün geçtikçe teknolojik aygıtların insanların hayatında daha Fazla yer aldığına, toplumsal medya kullanımının da buna bağlı olarak arttığına işaret etti. 2020 yılı datalarına nazaran yaklaşık 3,6 milyar kişinin toplumsal medya kullandığını, bu sayının 2025 yılında 4,5 milyara yükseleceğinin kestirim edildiğini belirten Dinçer, internetin ise artık hayatın her alanında olduğunu ve çocukların teknoloji ortamına doğduklarını kaydetti.

çocuklarda ekrana bakma müddeti arttı

“18 AYDAN önce ÇOCUKLAR EKRANLA TANIŞMAMALI”

Erken çocukluk periyodunda çocukların beyin gelişimleri için ebeveynlerin teknolojik aygıtların kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Dinçer, “Teknoloji gerçek bir halde kullanıldığı Vakit yararlı, Ama çok ve uzun müddet kullanımda her manada sıkıntılara yol açıyor. Uzun mühlet kullanıldığı Vakit bağımlılık yapıyor. Çocuklar bu devirde yaşadıkları Olumlu ve Olumsuz birçok deneyimden etkileniyorlar. Ebeveynlerin teknolojik Aygıt alışkanlıkları, tavırları ve koyduğu limitler hayli değerli.” tabirlerini kullandı.

“Amerikan Pediatri Akademisi ise yaşlara nazaran sonlandırıyor. Çocuklar telefon, televizyon ve tablete baktıklarında Biricik taraflı irtibat halinde oluyorlar. Gelişebilmeleri ve öğrenebilmeleri için iki taraflı irtibat olması gerekiyor. Bu irtibat kelamlı yahut kelamsız olabilir lakin ekran ya da dijital medya bunu çocuklara veremez. Çocukların birinci üç yaşta öğrenebilmesi için yanında Ebeveyn ve babasının olması gerekmektedir. Bu çift taraflı irtibatı ebeveyni ile yapabiliyor olması gerekiyor. Kelamsız bağlantı de mimik, jestler, göz teması ile gerçekleşir ve bunu ekran çocuklara veremez. Çocuklar ekranda gördükleri bir objeyi üç boyutlu aleme aktaramazlar. Bu yüzden aile nezareti Fazla kıymetli. Öğrenmeleri yalnızca ezberleme ve hatırlama yoluyla olur. Münasebetiyle 18 aydan Evvel çocukların ekranla tanışmasını istemiyoruz. Amerikan Pediatri Akademisinin önerisi 18-24 ay ortası çocuklarda Ana nezaretinde yüksek kaliteli uygulamaların çocuğa tanıtılması tarafında.”

uzun müddet ekrana bakan çocuklarda hangi rahatsızlıklar ortaya çıkar

KONTROLSÜZ KULLANILDIĞINDA BEDENSEL, ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİMİ Olumsuz ETKİLİYOR

Kontrolsüz kullanılan teknolojik aletlerin, çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini Olumsuz etkilediğini vurgulayan Dinçer, şöyle devam etti:

“Çocukların, teknolojik aygıtları Müsait olmayan müddet, sıklık ve farklı duruş porsiyonlarında kullanmalarının gelişimsel sorunlar, kas-iskelet sistemi sorunları, fizikî inaktivite, obezite ve uyku kalitesinde yetersizlik üzere sıhhat riskleri doğurduğu görülmektedir. Telefon, tablet ve televizyondaki mavi ışık, melatonin dediğimiz uyku hormonu salınımını baskılıyor ve uyku sorunlarına yol açıyor. Ekrana bakmaktan Dolayı görme sorunlarına de sebebiyet verebiliyor. Çocuklarda sağlıklı ömrü geliştirmek için teknolojik Aygıt kullanımının müddet, sıklık ve içeriklerinin nezaret altında olması, kâfi fizikî aktivite, sağlıklı beslenme, uygun uyku ve besleyici bir toplumsal Etraf sağlanması gerekiyor.”

çocuklarınızı oyalamak için eline telefon yahut tablet vermeyin

“ÇOCUĞU OYALAMA YOLU HİÇBİR Vakit EKRAN OLMAMALI!”

Telefon, tablet ve televizyon üzere ekranları sakinleştirici olarak kullanmanın yapılan en Aka yanılgılardan biri olduğuna dikkati çeken Dinçer, şunları kaydetti:

“İnternette aile filtreleri kullanılmalı, kesinlikle kullanırken çocuğun yanında olmalıyız. Çocuğunuzla bu husus hakkında konuşarak interaktif olmasını sağlamalısınız. Bu keyifli ve güçlü seyahatte Doğal ki ebeveynlerin bunaldığı vakitler olacaktır. Bunun tahlili katiyen çocuğu oyalama yolu hiçbir Vakit ekran olmamalı. Günü kurtaracağız derken çocuğumuzun geleceğini Olumsuz istikamette etkilememeliyiz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir