Cleocin T ile Sivilcelerden Kurtulun! Cleocin Nedir? Cleocin T Ne İşe Yarar?

Güzellik Ağu 31, 2022 Yorum Yok

Cleocin Nedir? Cleocin T Ne İşe Yarar? Cleocin T Losyon hakkında bilmeniz gereken herşeyi sizin için derledik. Cleocin T ilacını kullanmadan önce hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri bu başlık altında bulacaksınız.

Sivilce ve akneler başta ergenlik çağında olanlar olmak üzere yediden yetmişe hepimizin en sık karşılaştığı cilt problemlerinden birisidir. Bu problemden kurtulmak için zaman zaman doğal yöntemler aransa da en etkili çözümlerin başında doktor tavsiyesi ile alınan ilaçlar gelmektedir. Bu yazımızda bu ilaçlardan birisi olan Cleocin T Losyon’u inceleyeceğiz.

Akne ve sivilce tedavisi söz konusu olduğunda doktorlar tarafından tedavi amacıyla sıklıkla reçete edilen ilaçların başında Cleocin T gelmektedir. İçerdiği etken madde klindamisin fosfat sayesinde başta hormonal düzensizliklerden oluşan ergenlik sivilceleri olmak üzere ciltte oluşan akne ve sivilcelerin tedavisi için kullanılan Cleocin T Losyon kullanıcıların hemen hemen hepsinden olumlu geri dönüş almıştır. Sizin için düzenlediğimiz bu yazıda Cleocin T hakkında bilgiler vererek ilacın ne olduğuna, nasıl kullanılması gerektiğine, kullanmadan önce bilmeniz gereken yan etkilere değineceğiz. İlaç içerik ve etki olarak ağır bir ilaç olduğundan kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Cleocin T Nedir?

Cleocin T Topikal Losyon sivilce ve akne tedavisinde kullanılan, losyon formunda olan ve cildin yüzeyine sürülerek uygulanan bir ilaçtır. Genellikle evde doğal sivilce karşıtı yöntemleri denemiş ve başarılı olamamış insanlar tarafından tercih edilen bu ilaç kuvvetli içeriği sayesinde yüksek bir etkiye sahiptir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kuvvetli içerik ve yüksek etkilerden dolayı doktor tavsiyesi alınmadan kullanılmamalıdır. Bu ilaç 30 ml ve 60 ml olarak 2 farklı ölçekte satılışa sunulmaktadır. Etken maddesi olan klindamisin fosfat bulunduran bu ilaç bu sayede oldukça etkilidir. Bu etken madde aynı zamana birçok sivilce karşıtı ilaçta da kullanılmaktadır.

Cleocin T Ne İşe Yarar? Cleocin T Faydaları Nelerdir?

En etkili sivilce ilaçları arasındaki yerini almayı hak eden bu ilaçın ana kullanım amacı sivilce ve akneler olsa da siyah noktalar üzerinde de oldukça olumlu etkiler göstermektedir. Kullanıcılar tarafından ciltte çok olumlu etkiler bıraktığı dile getirilen bu ilaç, doktor tavsiyesiyle düzenli olarak kullanıldığında etkileri kısa sürede gözlemlenecektir.

İlacın genel kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

 • Sivilce Tedavisi – Düzenli kullanımında iltihaplı yada iltihapsız sivilcelerden kurtulmaya ve sivilce izlerinin yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde iltihap olmayan sivilce görünümü bulunmamasına rağmen ağrılı şişiklik şeklindeki sivilcelerin yok olmasını sağlar.
 • Siyah Noktalara Karşı – Siyah noktalara karşı genellikle ciltteki gözenekleri temizleyen peelingler kullanılsa da nadir olarak da ilaçlar tercih edilebilir. Bu ilaçlardan olan Cleocin t siyah noktalar üzerinde son derece etkilidir. Düzenli kullanım ile siyah noktalar üzerinde kısa sürede etkili olan bu ilaç özellikle burunda ve çenede bulunan siyah noktaların tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Sivilce İzlerinin Tedavisinde – Tek başına bile başlı başına sinir bozucu olan sivilceler bıraktıkları izler ile de can sıkmaya devam eder. Bu can sıkıcılığının en büyük sebebi ise sivilcelerin kendi kendine iyileşmeleri mümkünken sivilce izlerinin bu kadar kolay kaybolmamasıdır. Bu nedenle sivilce izlerinden kurtulmak için bir tedavi süreci gerekmektedir. Cleocin T bu tedavide de oldukça etkilidir. Eğer sizin de yüzünüzde gitmek bilmeyen sivilce lekeleri varsa bu ilacı kullanarak bu izlerden kullanabilirsiniz.

Cleocin T Nasıl Kullanılır?

Kesinlikle cleocin t losyon doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer aksi bildirilmemiş ise günde 2 defa kullanılması gerekmektedir. Cleocin t losyon kullanım şekli ise;

Doktor tavsiyesiyle reçeteli olarak ve dikkatli kullanılması gereken bu ilaç doktorunuzun belirttiği kullanım şeklinden farklı olarak kullanılmamalıdır. Aksi durumda faydadan çok zarar verebilir. Farklı bir kullanım şekli bildirilmemişse günde 2 kere kullanılması gerekir. Doktorlar tarafından genellikle tavsiye edilen ve zararı minimum olan kullanım şekli şu şekidedir;

 • Losyon kullanılmadan önce uygulama yapılacak cilt bölgesi temizleyici yardımı ile iyice temizlenmeli. Yüzünüzdeki göz makyajı da dahil tüm makyaj kalıntıları temizlenmelidir.
 • İlacı kullanmadan önce losyon şişesi iyice çalkalanmalı ve ciltte sivilce veya sivilce izi problemi olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmeli.
 • Losyonu uygularken yaya yaya sürmek yerine hafif basıp çekme uygulayarak tampon hareketlerle uygulamanız ilacın yan etki verme riskini düşürür ve cildinizde etkilerini daha hızlı göstermesini sağlar.
 • Kullanırken bol kullanmanın etkiyi arttıracağı gibi yanlış bir düşünceye kapılıp hareket etmeyin çünkü aşırı kullanımla doz aşımı yapılması durumu cildiniz için tehlikelidir. Kaş yaparken göz çıkartmayın.
 • İlacı sivilce tedavisi ve sivilce lekeleri tevavisi için kullanacaksanız günde 2 defadan fazla kullanmamalısınız. Siyah noktaların tedavisi için kullanmayı düşünüyorsanız günde 1 defa kullanmanız yeterli olacaktır daha fazla kullanmayınız.

Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler;

Her ilaçta olduğu gibi cleocin t kullanmadan önce de bilmeniz gereken hususlar vardır, bunlar ;

 • İlacı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra en az 3 saat güneşe çıkılmamalı.
 • Kullanırken doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalı kesinlikle doz aşımı yapılmamalı.
 • Losyon kirli ciltte kullanıldığında istediğiniz etkileri yapmayabilir. Cilt yüzeyi temizlenmeden kullanılmamalıdır.
 • İlacın içeriğindeki clindamasin fosfata alerjiniz varsa ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Cildiniz aşırı hassas ise ve çabuk tahriş oluyorsa ilacı kullanmamalısınız.
 • Cilt için farklı ilaçlar kullanıyorsanız beraberinde kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Egzama, rozasea benzeri hastalıklarda tedavi amaçlı kullanmamalısınız. Ayrıca bu hastalıklardan birisine sahipseniz ilacı sivilce tedavisinde de kullanmamalısınız.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • 16 yaşından küçük çocuklarda doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Görülebilecek Olası Yan Etkiler

Her ilacın yan etkisi bulunduğu gerçeğinin yanında Cleocin T gibi yapısı ağır olan ilaçların yan etki gösterme olasılığı diğerlerine oranla daha fazladır. Kullanım sırasında yan etkilerin oluşup oluşmadığını anlayabilmek için sürekli gözlem yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu yan etkiler veya bunlar dışında oluşabilecek beklenmedik anormal durumların gözlenmesi durumunda ilaçı kullanmayı hemen bırakın. İlacı kullanmayı bırakmanıza rağmen yan etkiler geçmiyor hala devam ediyorsa en kısa sürede bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

İlaç kullanımında oluşabilecek olası yan etkiler şu şekildedir;

 • Ciltte uygulanan bölgede kızarıklık oluşumu,
 • Ciltte uygulanan bölgede kuruluk olışumu,
 • Ciltte uygulanan bölgede kaşıntı durumu,
 • Ciltte uygulanan bölgede acıma hissi,
 • Ciltte uygulanan bölgede beneklenmeler görülmesi,
 • Ciltte uygulanan bölgede kılcal damarlanma görüntüsünde artma,
 • Ciltte uygulanan bölgede kabarma durumu

Ayrıca aşağıdaki yan etkilerin görülmesi durumunda derhal doktorunuza başvurun;

 • Ciltte uygulanan bölgede morarma,
 • Ciltte uygulanan bölgede şişlik oluşumu,
 • Mide bulantısı,
 • Gözlerde yanma hissi,
 • Gözlerde batma hissi,
 • Karın ağrısı,
 • Kanlı ve şiddetli ishal durumu,
 • Kusma yaşanması ve kusmukta kan olması,
 • Sürekli burun kanaması,
 • Gözlerde kızarıklık oluşumu,
 • İstemsizce oluşan gözde sulanma

Yukarıdaki sayılan yan etkiler çok nadir de olsa görülebilmektedir. Bu gibi beklenmeyen durumlarda acil olarak doktorunuzla görüşün.

Cleocin T Fiyatı

CLEOCIN T %1 topikal çözelti 30 ml fiyatı 15 mart 2019 itibariyle 15.31 TL’dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde ilaç hakkında merak edebileceğiniz soruları ve bu soruarın cevaplarını paylaşarak kafanızdaki soruları gidermenize yardım etmeye calışacağız. Kafanıza takılan bazı soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz;

Yüzde Tüylenme Yapar Mı? – Kullanımında tüylenme yapan bir ilaç olmamakla birlikte bazı kullanıcı yorumlarında az da olsa tüylenme yaptığı söylenmektedir. Bu oran oldukça azdır. Kullanım dönemi sırasında gözlem yaparak tüylenme yapıp yapmadığını görebilirsiniz.

Reçetesiz Satılır Mı? – Reçetesiz satılsa da reçetesiz kullanımı tavsiye edilmez. Ağır içerikli ilaç olması ve yanlış kullanılması durumunda yan etkiler görülebilir. Bundan dolayı reçetesiz kullanmayı düşünüyorsanız bile eczacınızdan kullanı hakkıdna bilgi edinmenizi öneriyoruz.

Cleocin T Siyah Noktalara İyi Gelir Mi? – Sivilcelerin yok olmasında kısa sürede etkili olan ilaç siyah noktaların da görünümünü azaltarak yok olmalarına yardımcı olur.

Cleocin T Sürdükten Sonra Yüz Yıkanır Mı? – Cilde uygulandıktan sonra kesinlikle yıkanmamalıdır. Sürüldükten sonra cilt tarafından doğal bir şekilde emilmesi beklenmelidir. Cilde uygulanmaan önce cildinizi temizleyin ve daha sonra losyonu sürün.

Cleocin T Solüsyon Yüze Sürülür Mü? – Evet yüze sürebilir. Benzer şekilde vücudun farklı bölgelerinde oluşan ergenlik sivilcelerinin yok edilmesi için de kullanılabilir.

Kullanıcıların genelde memnun kaldığı ilaç hakkında sizler de kafanıza takılan soruları sorabilir ve kullandıktan sonraki cildinizdeki etkiyi yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir