Çay Kilo Aldırır mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 26, 2022 Yorum Yok

Kahvaltılarda, sohbetlerin baş bölümünde her zaman karşımıza çıkan ve insanların severek tükettikleri çay, keyifle içilecek sıcak bir içecektir. Her zaman kahvaltı başta olmak üzere; farklı öğünlerde ve yemek sonralarında midenizi rahatlatmak içinde tercih edebileceğiniz çay, birçok farklı soruyu da beraberinde getirmektedir. Çay kilo aldırır mı ise; bu soruların arasında en fazla yöneltileni diyebiliriz. İnsanların sürekli tükettiği için problem yaratabileceğini düşündüğü ve özellikle fazla kilosu olanların da tercih etmekte çekindiği içeceklerden olan çay, özellikle tatlandırılacak tüketilmesi sonucunda yüksek kaloriye sahip olduğu kabul edilmektedir. Fakat durum böyle değil. Yapılan araştırmalar sonucunda, çayın kilo aldırmayıp; aksine kilo vermeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra; her yiyecekte veya içecekte olduğu gibi; çay tüketiminizi de çok fazla seviyeye çektiğiniz zamanlarda daha farklı problem ortaya çıkabilir. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda, sohbet aralarında ve yemeklerden sonra içeceğiniz şekerli bile olsa, 1 bardak ve 1 küp şeker içerek çayda ortalama 11 kalori bulunmaktadır. En yüksek kaloriye sahip olan boyutu ise; 1 kupa çay, az şeker içeren ve limonlu çayın içerisinde 22 kalori bulunmaktadır. Bununla birlikte, az şekerli tükettiğiniz sürece çayın kilo aldırma gibi bir durumu söz konusu değildir. Fakat çay içerken yanında tatlı bir şeyler tüketirseniz, kilo almanızı bu kalori konusunda yüksek olan yiyecekler sağlayacaktır.

Diyet Yaparken Çay İçilir mi?

Diyet yapan insanların ilk amacı, her zaman günlük tükettikleri kalori miktarını kontrol etmek veya azaltmak olmaktadır. Bu gibi bir amaca sonucunda çay tüketimi, oldukça düşük kaloriye sahip olduğu ve diğer tükettiklerinize de dikkat etmeniz sonucunda problem yaratmayacaktır. Hatta tüketimi sonucunda kilo vermeniz bile sağlanacağı için, çay tüketimine önem vermeniz ve sürekli hale getirmeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır. Her zaman yediklerinizi sindirebilmeniz ve rahatsızlığın üstesinden gelebilmek istediğiniz zamanlarda da, çay tüketimine devam edebilirsiniz. Bu gibi sürekli ve kontrollü tüketimle birlikte, çayın diyetinize hiçbir şekilde zararı olmayacaktır. Düzenli ve kontrollü bir tüketimle birlikte, abartmamak şartıyla çayın diyetinize zararı olmadığını görebilirsiniz.

Çay Zararlı mı Yararlı mı?

Hangi ürünü yiyip içerseniz için, eğer çok fazlasına kaçarsanız kesinlikle zararı olacaktır. Çay tüketiminde de abarttığınız veya günlük 10 15 bardak gibi yüksek miktarda içtiğiniz zamanlarda, kalp çarpıntılarıyla karşılaşmanız veya problem yaşamanız da mümkün olacaktır. Bu gibi zamanlarda sorun yaşamamak için özellikle içeceğiniz miktarı belirlemeniz gerekecektir. Çok sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğimiz çayın, zararlı olduğunu da söylememiz mümkün olmayacaktır. Yani ortasını bulduğunuz sürece, çay problem yaratmayacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir