Bitter Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Beslenme, Genel, Sağlık Eyl 29, 2022 Yorum Yok

Herkesin damak zevki ve damak tadı farklıdır. Çikolata ise; herkesin sevdiği ve severek tükettiği mükemmel bir tatlı olarak karşımıza çıksa da, göründüğü kadar masum olmayabilir. Normal sütlü çikolata oldukça zararlı bir hal alırken, çikolata yeme tercihinizi bitterden yana kullandığınız zaman zararının azalacağını ve minimuma düşeceğini görebilirsiniz. İnsanların tüketmeden akıllarına gelen ilk sorulardan olan bitter çikolata kilo aldırır mı farklı testlere ve insanların verdiği tepkilere göre değerlendirilmelidir. ABD’de de yapılan bir araştırmaya göre, spor yapan insanların bitter çikolata tüketmeleri zayıflamalarına yardımcı oluyor. Bitter çikolata içerisinde yer alan bir etken maddenin, insanların kilo vermesi konusunda büyük bir etki sağladığını ve günlük 5 gram civarında bitter çikolata yemenin de en güzel sonuçları alabilmenizi sağlaması mümkün hale gelmektedir. Ancak bunun yanı sıra; diyet yapmak ve diyete bağlı kalarak spor yapmakta önemli. Çünkü alınan kalorinin yakılması gerekir. Bitter çikolatanın 100 gramında ortalama 530 kalori bulunmaktadır. Eğer tavsiye edilen 5 gramın üzerine çıkar ve daha fazla kalori alırsanız, kilo almanız da mümkün olacak ve kaçınılmaz olacaktır. Fakat temelde kilo vermeye yardımcı bir yapısı olan bitter çikolatanın tüketimini artırmadan uygun olan miktarda tüketmeniz sonucunda olumlu yapıya da erişebilirsiniz.

Bitter Çikolatanın Sağlığa Yararları

Bitter çikolata, her ne kadar adında çikolata olduğu için zararlı gibi bir imaj çizmiş olsa da, birçok sağlıklı yapısı da bulunmaktadır. İlk olarak bitter çikolata tüketmek metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu sayede kilo vermeniz kolaylaşacak ve daha sağlıklı olabileceksiniz. Aynı zamanda bazı zamanlarda açlık krizi yaşayanlar için açlığı bastırmak ve midenin düzenini sağlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda açlığınızı kontrol edebilmenizi sağlayarak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekeri de almanızı sağlayacaktır. Her zaman psikolojik olarak iyi hissetmenize fırsat sunan bitter çikolata, bu konuda da sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Son olarak egzersize teşvik etmesiyle de ön plana çıkan bitter çikolata, diğer tür çikolatalara göre daha verimli bir hal almaktadır.

Bitter Çikolata Diyet Yaparken Tüketilir mi?

Diyet yapan insanların her ne kadar kalori miktarına dikkat etmesi gerekirse de, tatlı ve şeker ihtiyaçlarını da karşılamaları gerekecektir. Bu gibi zamanlarda bitter çikolata ile şeker krizinizi ve ihtiyaç duyduğunuz düşük kaloriyi almak için tercih edebilirsiniz. 100 gramında bulunan 530 kaloriye göre seçimler yaparak, günlük 5 10 gram civarında bitter çikolata yemek, diyet için bir engel değil ve sorun yaşatmayacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir