Bebek egzersizleri nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici egzersizler

Beslenme, Genel, Sağlık Nis 11, 2023 Yorum Yok

Biz yetişkinlere nazaran Fazla daha hisli ve narin olup, dokunmaya kıyamadığımız bebeklerde uygulanabilecek kimi Yalın antrenmanlarla gelişimine Olumlu tarafta katkı sağlayabilirsiniz. Bebeklik devrinde yapılabilecek en yararlı hareketleri yapılışları ile Bir arada sizler için derledik. İşte bebeklerin kaslarını güçlendiren en tesirli idman hareketleri…

0-1 aylık (Yenidoğan) periyodundaki bir bebeğin en Çok yapabileceği hareketler kısa müddetli başlarını kaldırma, gülümseme, başını sağa-sola çevirme üzere hareketler olsa da vakitle uzanma, tutma, yatma dönme, emekleme ve yürüme üzere hareketleri de sergileyecektir. Bu hareketleri zahmet çekmeden yapabilmeleri için muhakkak oranda Kas güçlerine sahip olmaları gerekir. Bebeklerin 2-6 aylık gelişim sürecinde antrenman hareketleri uygulamaları, hem fizikî hem de ruhsal manada epeyce Değerli olduğundan sizde birtakım Kas antrenmanları uygulayarak motor gelişimine Olumlu istikamette katkı sağlayabilirsiniz. Pekala, bebeklerde hangi idmanlar uygulanmalı? İşte yapmanız gerekenler…

bebeklere idman nasıl yaptırılır

İLK KALDIRIŞ KIYMETLİ…

İlk olarak bebeğinizi sırt üstü yatırıp, elleriyle parmaklarınızı tutmasını sağlayın. Bu esnada bebeğinizin bileklerini kavrayarak Evvel sağ kolunu daha sonra sol kolunu havaya nazikçe kaldırın. Aşağı- üst hareketlerle antrenmana bu formda başlayın.

Bebeğinizi Çehre üstü yatırır konumda tutun ve kollarını yavaşça üst yanlışsız tutarak kaldırmaya çalışın. Bu hareketi birinci sefer yapıyorsanız, bebeğinizde Aksi bir devinim uygulamamak için epeyce dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz 2. ayına gelmişse başını rahatlıkla Denetim edebilir.

bebeklere idman nasıl yaptırılır

KAS VE EKLEMLERİ ÇALIŞTIRIN!

Yine bebeğinizi sırt üstü yatırır durumda kollarını sağ ve sol çapraz istikametlerinde germe hareketleri yapın. Akabinde ‘paraşüt hareketi’ olarak tanımlanan kolları yana gerçek açma hareketlerini uygulayın.

Bebeklerin birinci altı ayındaki en Kıymetli uygulamalardan biri de kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bacaklarını aşağıdan üst yanlışsız devinim ettirerek germe hareketlerini uygulayın. En az 10 sefer bu formda devam ettikten sonra tıpkı süreci diğer bacakta devam ettirin. Gün içerisinde 4-5 Sefer bu idmanı uygulayın.

bebeklerin kolundan tutup çekmek

BEBEKLERDE MEKİK NASIL ÇEKİLİR?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu üzere mekik hareketini bebeğinize de uyarlayabilirsiniz. Sırtüstü pozisyonda yatırdığınız bebeğinizi hafif oturtur üzere öne hakikat çekin. Bu devinim kol, omuz ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Bebek daha 6 haftalıkken yapılabilir. Başını tutamıyorsa kollarını çekmek yerine sırtından destekleyerek elinizi omuz ve sırtına koyup ensesini de tutarak hareketi yapın.

Bebekler için mekik antrenmanı yapabilirsiniz. Nasıl mı? Sırt üstü yatar konumdayken kollarından yavaşça oturur duruma yanlışsız çekin. Bu biçimde omuz, kol ve sırt kasları güçlenecektir. Hatta bu esnada bebekler doğal olarak karın kaslarını büküyor ve başını tutmaya çalışırken boyun kaslarını çalıştırıyor olacak. Bu mekik antrenmanını 6 haftalıkken yapmaya başlayın. Şayet başını tutma konusunda zorlanıyorsa ön kollarından çekmek yerine sırtından dayanak verin; yani ellerinizi omuz ve sırt bölgesine koyup, ensesini de tutarak bu hareketi yaparken ona dayanak sağlayın.

bebekler için Kas egzersizleri

BEBEKLERDE BİSİKLET ÇEVİRME HAREKETİ

Özellikle de kolik sancısı görülen bebekleri rahatlatacak bir devinim olan bisiklet; kalça, bacak, diz ve karın kaslarını harekete geçireceği için hayli tesirli bir harekettir. Sırtüstü yatan bebeğinizin bacaklarını pedal çeviriyor üzere devinim ettirip 3 ila 5 Sefer tekrarlayın; mola verip tekrar uygulayın.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir