Barış Manço vefatının 24. yıl dönümünde anılıyor! Barış Manço kimdir?Usta sanatçının hayatı…

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Oca 31, 2023 Yorum Yok

Türkiye’nin unutulmaz sanatkarı barış Manço, vefatının 24. Yıl dönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Bu toprakların gördüğü en efsane sanatkarlardan biri olan barış Manço’nun vefatı, Aka Ufak herkesi derinden etkiledi. Onunla büyüyen nesiller, programına katılan adam olacak çocuklar ve daha kaçları…

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kuran; bilezikleri, kolyeleri, yüzükleri, uzun saçları ve muazzam sesiyle unutulmaz isimlerin ortasında yer Meydan Barış Manço, herkesi derinden etkileyen vefatının 24. yıl dönümünde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği programla anılıyor. 1 Şubat saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan “Barış Manço’yu Sevgiyle Anıyoruz” anma programında, 1972 yılında barış Manço’nun önderliğinde kurulan Kurtalan Ekspres sahne alacak.

Barış Manço

Barış Manço’nun Moda‘da yer Meydan ve Kadıköy Belediyesi tarafından ehil sanatkarın ailesi ile Birlikte müze haline getirilen konutu de her Yıl olduğu üzere bu Yıl da anma programı kapsamında 31 Ocak günü saat 24.00’e kadar ziyaretçilere Aleni olacak. ehil sanatkarın eşyalarının yer aldığı konut fiyatsız bir halde ziyaret edilebilecek.

Barış Manço müzesi

2023 YILI İÇİN SÖYLEDİKLERİ VEFAT YIL DÖNÜMÜNDE TEKRAR GÜNDEME GELDİ

Barış Manço’nun vefat Yıl dönümünde, 2023 yılı için söylediği kelamlar herkesi duygulandırdı. Barış Manço’nun 1995 yılında Osaka konseri sırasında çekilmiş manzaraları, ehil sanatkarın mevt Yıl dönümünde yine gündeme geldi. 24 Yıl önce hayatını kaybeden ehil sanatkarın konseri sırasında 2023 yılı için söylediği şu kelamlar tüyleri diken diken etti.

İşte bugün yaşasaydı tam 80 yaşında olacak olan ehil sanatçı barış Manço’nun 2023 yılı için söyledikleri…

“Parçamızın ismi 2023… Yani 2023 yılından bahsediyorum Doğal ki. O Yıl benim ülkem, Türkiye, Cumhuriyetimiz 100 yaşına basacak. O Yıl ben de 80 yaşına basacağım. 2023 yılında tekrar buraya Osaka’ya gelmek istiyorum ve bu parçayı tekrar Aşırmak istiyorum.”

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Türk sanat müziği sanatçısı Rikkat Uyanık ile İsmail Hakkı Manço çiftinin oğulları olarak 2 Ocak 1943‘te Üsküdar‘da dünyaya gelen Barış Manço, Türk rock ve pop müziğine Aka katkı sağlayan ehil isimlerden biridir. 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan ehil sanatkarın hayatı, her sene vefatının yıldönümünde araştırılıyor. Peki Anadolu rock müziğinin unutulmaz ismi barış Manço kimdir? İşte ehil sanatçı hakkında merak edilenler…

Barış Manço kimdir

Türkiye’de rock müziğin öncülerinden olan ve Anadolu Rock müziğin kurucuları ortasında sayılan Manço birinci kümesini, 1958 yılında Galatasaray Lisesi‘nde okurken, “Barış Manço ve Kafadarlar” ismiyle kurdu ve birinci bestesini de “Dream Girl” ismiyle çıkardı. Sanatçı birinci konseri ise yine Galatasaray Lisesi’nin konferans salonunda verdi.

Barış Manço ve Kafadarlar

1962 YILINDA BİRİNCİ PLAĞINI ÇIKARDI

19 yaşındayken “Harmoniler” isimli kümesiyle 45’lik plağını çıkaran sanatçı, bu albümde kelamları İngilizce olan “Twist in USA” ve “The Jet” isimli iki müziğe imzasını attı. Bu albümünün akabinde Belçika‘da yaşayan ağabeyi Savaş Manço‘nun yanına giden barış Manço, burada Belçika Hoş Sanatlar Akademisi‘ne kaydoldu.

Barış Manço ve Cenk Manço

12 Ocak 1965‘te Paris Olympia‘da konser veren ehil sanatçı, 1967 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner‘in öncülüğündeki “Kaygısızlar” kümesiyle “Kol Düğmeleri” isimli kesimini çıkardı. Devrin aranjman modasına reaksiyon gösteren Manço, “Kızılcıklar Oldu mu?”, “Derule” ve “Kirpiklerin Ok Ok Eyle” isimli türkülerini rock’n roll ve twist şekillerinde seslendirdi.

Barış Manço hayatı

1970 yılında bestelediği “Dağlar Dağlar” isimli yapıtının yer verildiği plak, mesleğinde bir dönüm noktası oldu ve sanatçı bu eserle Platin Plak Ödülü‘nü kazandı. “Gül Pembe”, “Ali Muharrir Veli Bozar” , “Alla Beni Pulla Beni” ve bestelediği 200‘ün üzerinde yapıtıyla, 56 yıllık hayatı boyunca gönüllerde taht kuran ehil sanatçı, 31 Ocak’ı 1 Şubat 1999‘a bağlayan gece saat 23.30 sıralarında Birden tansiyon düşmesi sonucu kötüleşti. Yapılan bütün müdahalelere Karşın kurtarılamayan Manço, 56 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Barış Manço vefatı

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir