Bal kabağı nasıl seçilir? En kolay Bal kabağı nasıl soyulur? En pratik Bal kabağı nasıl kesilir

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Kas 04, 2022 Yorum Yok


Kış aylarının vazgeçilmez lezzet bal kabağı tezgahlarda yerini almaya başladı. Hem lezzetli hem de faydalı olan bal kabağını kalın ve Aka olduğu için dikkat etmeniz gereken birtakım püf noktaları bulunuyor. Pekala bol lifli olan sebzeler ortasında yer Meydan bal kabağı nasıl seçili, nasıl soyulur? Bal kabağı soymanın püf noktaları…

Bal kabağı kabakgiller familyasından olan bir sebzedir. Yararları saymakla bitmeyen bal kabağı Çok yeterli bir beta-karoten, magnezyum, C, K, E vitamini, fosfor ve demir kaynağıdır. Yemekten çorbalara ve tatlıya kadar birçok farklı halde tüketebileceğiniz bal kabağı Özellikle soğuk havalarda bedenin gücünü arttırır. çok Aka boyutlara ulaşan bal kabağı seçerken kelek çıkmaması için rengine ve büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekiyor. Bal kabağını aldıktan sonra doğrama ve soyma kademesinde zorlanmadan dilimlemenizi kolaylaştıran birkaç püf noktasını sizlerle paylaşacağız. İşte bal kabağı soymak ile ilgili bütün merak edilenler…

BAL KABAĞI NASIL SEÇİLİR?

 • Yüksek lif içerdiği için kabızlığı önleyici tesiri de bulunan bal kabağını seçerken orta büyüklükte olmasına dikkat edin. 
 • Ayrıca bal kabağının Hariç görünümünün Donuk olanını seçin. 
 • Bal kabağının Çabucak altında sarılık olup olmadığını Denetim edin. Şayet sarılık varsa bu toprağın altında gereğince olgunlaştığı manası taşımaktadır.
 • Sert ve gergin kabuklu olan balkabağını tercih edin. 
 • Beneksiz ve çatlaksız olan olan kabakları seçmeye İtina gösterin.
 • Ayrıca Şayet pazardan dilimlenmiş bir halde bal kabağı alacaksınız kesinlikle lif lif ayrılmayan dilimleri alın. Bal kabağı dilimlerine dokunduğunuzda da orta sertlikte olanları seçebilirsiniz. Turuncu renginde olanları seçmeniz bal kabağının tadının daha hoş ve olgun olduğunu da göstermektedir. 

balkabağı nasıl seçilir

BAL KABAĞI NASIL SOYULUR?

Kasım ayından itibaren tüketilmeye başlanan bal kabağını kesmeden Evvel çatal ile birtakım bölgelerine batırarak hava almasını sağlayın. 

Daha sonra keskin bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye dikkatli bir biçimde kesin.

Akabinde bal kabağının içinde bulunan çekirdekleri güzelce temizleyin. Tüm içini çatal yardımıyla temizledikten sonra mikrodalga fırının içine atın. Yaklaşık 1 dakika kadar fırında ısınan bal kabağı yumuşayacaktır.

balkabağı nasıl soyulur

BAL KABAĞI NASIL DİLİMLENİR?

 • Böylece ısınan ve yumuşayan bal kabağını dilimlere ayırabilirsiniz.
 • Dilimlere ayırdıktan sonra her dilimi Fazla kalın olamayacak halde soyabilirsiniz. İçeriğinde bulunan vitamini Çok almadan soymanız gerekiyor. 
 • Son olarak hazırlamak istediğiniz tarife nazaran istediğiniz boyutlarda doğrayabilirsiniz.
 • Eğer kabak tatlısı yapacaksanız Aka dilimler formunda kesebilirsiniz.
 • Çorba tanımında kullanmak isterseniz küp küp doğrayabilirsiniz. 

balkabağı nasıl dilimlenir

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir