Avrupa’nın bazı ülkeleri depremzedelere vize kolaylığı tanıyacak! Rusya’dan 19 ülkeye fırsat

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 22, 2023 Yorum Yok

İsviçre, Hollanda, Almanya ve Belçika kendi ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen yakınları için harekete geçti. Depremzedeler için vize başvurusu kolaylığı tanıyacaklarını Anlatım eden ülkelerin yetkilileri, süreksiz konaklama süreci hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların akabinde Rus hükümeti de vize kolaylığı tanıma konusunda yeni bir adım attı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzeleler, 10 vilayette Aka bir felakete neden oldu. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği bölgede depremzedeler için Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar gelmeye devam ediyor. 21 Avrupa ülkesinden gelen arama-kurtarma takımlarının yanı sıra İsviçre, Hollanda, Almanya ve Belçika kendi ülkelerinde ikamet eden Türk vatandaşlarının Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen akrabaları ve yakınlarına kapılarını açmaya hazırlandığını açıklamıştı. Öte yandan Rusya’dan da Türkiye’ye vize kolaylığı sağlanacağına dair açıklamalarda bulunuldu. Vize müracaatlarından kolaylık tanıma kararı Meydan ülkelerden yapılan açıklamalar haberin devamında…

  • RUSYA

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, muhakkak otel ve konaklama tesislerinde rezervasyon yapan 19 ülkenin vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Ortalarında Türkiye’nin de yer aldığı bu 19 ülkenin vatandaşları için 6 aya kadar Fazla girişli turist vizesi alma hakkının tanınacağı Anlatım edildi. Husus edilen 19 ülke Bahreyn, Brunei, Hindistan, Endonezya, İran, Kamboçya, Çin, şimal Kore, Kuveyt, Laos, Malezya, Meksika, Myanmar, Umman, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tayland, Türkiye ve Filipinler olarak sıralandı.

Rusyadan vize kolaylığı

  • HOLLANDA

Hollanda’nın hükümet sitesinden yapılan açıklamaya göre Türkiye’den yakınlarının yanına gelmek isteyen depremzedelere “öncelikli vize randevusu” verileceği Anlatım edildi. Hollanda’ya süreksiz vize başvurusu yapacak olan bireylerin telefon numaralarını Dışişleri Bakanlığının e-posta adresine bildirerek, aracı kurumdan öncelikli vize randevusu alabileceği duyuruldu.

Kahramanmaraş depremi

  • BELÇİKA 

Belçika Göç ve İltica Bakanı Nicole de Moor, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Birçok Belçikalının, Türkiye ve Suriye’deki zelzeleden etkilenen aileleri Mevcut ve akrabalarını meskenlerinde ağırlamak istiyorlar. Bölgeden yapılan vize müracaatlarının daha süratli sürece koyulması talimatı verildi.” tabirlerine yer verdi. Ayrıyeten De Moor’un ofisinden “Yıkıcı zelzelenin imgelerini herkes gördü. Birçok Belçikalının etkilenen bölgelerde ailesi Mevcut ve akrabalarına yardım etmek istiyor. Aile üyelerini konutlarında nasıl ağırlayabileceklerini araştırıyorlar. Bu nedenle Göçmen Ofisine, etkilenen bölgelerden gelen beşerler için vize müracaatlarını daha süratli sürece koyması talimatını verdim. Bu formda ailelere Yardımcı oluyoruz.” biçiminde yazılı İzah yapıldı.

Belçika Göç ve İltica Bakanı Nicole de Moor

  • ALMANYA

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı zelzelelerin akabinde Almanya’da İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı da deprem bölgelerinden gelen mağdurlara bürokratik olmayan yollarda yardım etmek için harekete geçtiğini açıkladı. 

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Bild’a yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Almanya’daki Türk yahut Suriyeli ailelerin afet bölgesindeki yakınlarını bürokratik olmayan bir halde yanlarında getirip barınmalarını ve tedavi olmalarını sağlamak istiyoruz. Vizeler, süratli bir halde verilerek, 3 ay boyunca geçerli olacak. Bunu Dışişleri Bakanlığıyla Muhtemel kılacağız.”

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise şöyle konuştu:

“Alman hükümeti olarak Almanya’daki ailelerin zelzeleden etkilenen, evsiz kalan ve tedaviye gereksinim duyan akrabalarını süreksiz olarak yanlarına alabilmelerini sağlamaya Yardımcı olmak istiyoruz. Bunun için bir misyon gücü oluşturuldu. Gayemiz bu Vakit zarfındaki vize sürecini Muhtemel olduğunca bürokratik hale getirmek.” 

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock

  • İNGİLTERE

Türk depremzedelere Özel vize verilmesi İngiltere’de de imza kampanyası başlatıldı. İngiltere parlamentosuna sunmak üzere başlatılan imza kampanyasında 100 bin imzanın olması halinde mevzu parlamentoda görüşülecek.

İngilterede depremzedeler için imza kampanyası başlatıldı

DEPREMDE hayat KURTARAN DAVRANIŞLAR

Depremde hayat kurtaran davranışlar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir