Areda Survey bin 100 kişiye sordu: Ramazan’da nasıl besleniyorsunuz?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 23, 2023 Yorum Yok

Ramazan ayında değişen beslenme tertibiyle birlikte, iftar sofralarının vazgeçilmezi haline gelen ağır yemekler de hayatımıza iç olabiliyor. Areda Survey’in Ramazan Ayı Gastronomi Araştırmasına nazaran Türk halkının yüzde 59,6’sı Ramazan ayında sağlıklı beslendiğini düşünüyor. Pekala nitekim sağlıklı besleniyor muyuz? İşte Uzman Diyetisyen Sena Sultan Yücel’den Ramazan’a Özel beslenme teklifleri…

Beslenme sistemimizin kökten değişime uğradığı Ramazan ayında sıcacık pideler, lezzetli mi lezzetli tatlılar ve görsel bir şölen sunan anne yemekler iftar sofralarımıza konuk oluyor. Ailemiz ve dostlarımızla buluştuğumuz bu sofralarda Bazen Vakit sağlıklı beslenmeyi Geri planda bırakabiliyoruz. Areda Survey’in başlattığı ve bin 100 iştirakçinin yer aldığı Ramazan Ayı Gastronomi Araştırmasına nazaran sonuçlar epeyce değişik. Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 59,6’sı Ramazan ayında sağlıklı beslendiğini söylüyor. Peki, sağlıklı beslenmenin uzmanlarına nazaran ramazan ayında nelere dikkat edilmeli? Uzman Diyetisyen Sena Sultan Yücel, iftarda yanlışsız bir biçimde beslenmenin püf noktalarını açıkladı. İşte bütün ayrıntılar…

Ramazanda nasıl besleniyorsunuz?

RAMAZANDA SAHUR ATLANMAMASI GEREKEN BİR ÖĞÜN

Yapılan araştırmaya nazaran iştirakçilerin, yüzde 73’ü Ramazan ayında sahura kalkıyor ve sahura kalkanların yüzde 82,2’si sahurda kahvaltılık tüketmeyi tercih ediyor. Oruç tutan bireyler için sahurun Temel öğünlerden biri olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Sena Sultan Yücel, sahura kalkmanın kıymeti hakkında şu sözleri kullandı:

“Ramazan ayındaki en Aka beslenme yanlışı: Sahura kalkmamak. Sahura kalkmayı alışkanlık haline getirmek yapılacak en gerçek davranıştır, bu formda hem açlık müddetiniz azalır hem de metabolizma suratınızı korumuş olursunuz. Sabah kahvaltısı yerine geçecek bu öğünde hafif ancak uzun mühlet tok tutan alternatifler seçmelisiniz. Sahurda Aş aş yerine istikrarlı bir kahvaltı yapmaya İtina gösterin.”

Sahurda beslenme düzeni

DOĞRU PİŞİRME TEKNİKLERİNDEN FAYDALANIN

Sahurun yanı Dizi iftarda da beslenme nizamına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Yücel, Ramazan ayında, mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını Denetim etmek için en hakikat pişirme tekniklerinin ızgara, fırınlama, haşlama yahut buğulama olduğunu, Çok yağ alımına Sebep olacak kızartma ve kavurma tekniklerini uygulamamaya İtina gösterilmesi gerektiğini açıkladı. Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 76,8’i iftar sofralarının az Çeşitli olması gerektiğini söylüyor. 

İftarda hakikat beslenme

Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 40,8’i şerbetli tatlı, yüzde 24,2’si ise sütlü tatlı tercih ediyor. İştirakçilerin yüzde 32,4’ü ise Ramazan’da tatlı tüketmiyor. Dyt. Yücel tatlı tüketimi hakkında ise şöyle konuştu:

“Glisemik indeksi yüksek besinleri; bal, reçel, çikolata üzere iftardan kalan tatlılar; işlenmiş besinler, taze sıkılmış/paketli meyve suyu vs. tüketimini sınırlandırmalısınız.”

Güllaç

RAMAZANDA SUSUZLUK BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİ

Ramazan ayında gün içerisindeki su ve besin tüketimimizin değişmesi bünyemizde de değişime neden oluyor. İştirakçilerin yüzde 61,4’ünü Ramazan ayında susuzluk, yüzde 38,6’sını ise açlık etkiliyor. Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 28,3’ü Ramazanda günde 0-500 ml su tüketiyor. İştirakçilerin yüzde 24,5’i 500 ml-1 litre, yüzde 22,1’i 2 litre-3 litre, yüzde 20,1’i 1 litre-2 litre su tüketiyor. Yücel, Ramazan ayında açlığa nazaran susuzluğun insanları daha Fazla etkilediğine işaret ederek “Ramazan ayı boyunca sıvı ve mineral kaybının yüksek olması nedeniyle iftarda sıvı alımı Ehemmiyet taşımaktadır. Bu nedenle çorba, ayran, doğal maden suyu, taze sıkılmış meyve suları, zerzevat suları ve bol su tüketimi önerilmektedir. İftar ve sahur ortasında sistemli olarak azar azar su (Her saatte 1 Aka bardak su) içmelisiniz.” şeklinde konuştu.

Ramazanda susuzluk

“İFTARDAN SONRA YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ YAPILMALI”

Son olarak beslenme sistemi dışında hareketsizliğinde Ramazanda tesirli olduğunu göz önüne alırsak araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 85,8’i ise Ramazan’da spor yapmadığını söylüyor. Yücel, Ramazanda hareketsizliğin bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabileceğini belirtiyor ve bunu önlemek için iftardan sonra yarım saatlik yürüyüşler yapmanın sindirimi kolaylaştıracağını söylüyor.

Yürüyüş

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir