Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz temizliği

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı May 08, 2023 Yorum Yok

Yeni bir hava fritözünüz mü var? Aslında kullanmaya başladıysanız, bu modaya Müsait mutfak aletlerinin daha az yağ ve daha az kalori ile en sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanıza müsaade verdiğini biliyorsunuzdur. Pekala, yiyecekleri sıcak hava ve az yağla pişiren hava fritözleri nasıl temizlenir? diğer ismiyle bilinen Airfryer yıkanır mı? İşte nihayet vakitlerin favori makinesi ile ilgili bütün merak edilenler…

Hava fritözü bir öteki ismiyle Airfryer muhtemelen nihayet vakitlerde en Fazla beğenilen kullanışlı olması itibariyle de en Fazla aranan mutfak aletleri ortasında yer alıyor. Hava fritözünün en Kıymetli özelliği yiyecekleri süratli ve çok yağsız pişirmesidir. Hazırlamak istediğiniz Tüm yiyecekleri kızartılmış üzere çıtır çıtır, Fazla daha hafif ve daha az yağlı bir biçimde yapar. Fırına mükemmel bir alternatiftir, mutfağı serin meblağ ve Fazla kısa müddette Yemek pişirir. Çok az yağ kullanarak kullandığınız fritözün içi vakitle kokar ve yağ artıkları birikir. Bunun için hava fritözlerinin her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekir. İster sepet tipi ister tepsi tipi fritöz kullanın, temizlemeyi Fazla kolay hale getirmek için bu tekliflerimize göz gezdirin.

HAVA FRİTÖZÜ TEMİZLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER?

Fritözünüzü derinlemesine temizlemeden evvel, dikkat etmeniz gereken birtakım ayrıntılar bulunuyor. Bunlar;

 • Fritözünüzden yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları çıkarmak için metal kaplar, aşındırıcı süngerler yahut çelik tel fırçalar kullanmayın. Bu, pişirme yüzeyindeki yapışmaz kaplamaya ziyan verebilir.
 • Fritözünüzü suya batırmayın. anne ünite elektrikli bir aygıttır, hasebiyle bu ona ziyan verir.
 • Temizlerken fritözünüzün fişinin çekili olduğundan emin olun.
 • Fritözünüzden Üzücü bir koku geldiğini ayrım ederseniz, yapışan yiyecekleri çıkarmak için tahta bir şiş, kürdan ve hatta eski bir diş fırçası ile çatlakları temizlemeyi deneyin. Bu gizli kırıntılar vakitle yanarak makinenin duman ve koku yapmasına neden olabilir.
 • Ayrıca yarım limon kesebilir ve kalan kokuları gidermek için pişirme yüzeyini ve sepeti ovalayabilirsiniz. Temizlemeden Evvel yaklaşık 30 dakika bekletin.
 • Gıdaya Müsait temizleyiciler kullanın. Besin teması için onaylanmamış dezenfektanlardan kaçının.

HAVA FRİTÖZLERİ NE SIKLIKLA TEMİZLENMESİ GEREKİR?

⇒ Her kullanımdan sonra hava fritözlerini temizlemeniz daha sağlıklı ve hijyenik yiyecekler tüketmeniz açısından değerlidir. 

⇒ Fritözünüzü her kullanışınızda sepeti, tepsiyi ve tavayı sabun ve ılık suyla yıkayın yahut bulaşık makinesine koyun. (Bu kesimlerin bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmak için kullanıcı kılavuzuna bakın.) Ayrıyeten, İç kısmı nemli bir bez ve biraz bulaşık sabunu kullanarak süratli bir biçimde temizlemelisiniz. bütün kesimleri kurutun ve tekrar monte edin.

⇒ Ortada bir Hariç yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Isıtma serpantininde yağ yahut kalıntı olup olmadığını da Denetim etmelisiniz. Orada birikme ayrım ederseniz, makine soğuyunca nemli bir bezle silin.

HAVA FRİTÖZÜ(AİRFYER) DERİNLEMESİNE NASIL TEMİZLENİR?

MALZEMELER

 • Nemli mikrofiber bez yahut aşındırıcı olmayan sünger
 • Bulaşık sabunu
 • Karbonat
 • Yumuşak kıllı ovma fırçası
 • Temiz, kuru bez

HAVA FRİTÖZÜNÜZÜ TEMİZLEMEK İÇİN:

 1. Kullandığınız hava fritözünün fişini çekip yarım saat soğuması için bir kenara alın. 
 2. Daha sonra sepeti ve tavayı çıkarın ve sıcak sabunlu suyla yıkayın. Bu kesimlerden rastgele birinde fırınlanmış yağ yahut yiyecek varsa, aşındırıcı olmayan bir süngerle ovmadan Evvel modülleri en az 10 dakika sıcak sabunlu suda bekletin. Kimi modüller bulaşık makinesinde yıkanabilir olabilir, bu nedenle temizlemek için bulaşık makinesini kullanmayı tercih ediyorsanız kılavuzunuza bakın.
 3. İçini silmek için nemli bir mikrofiber bez yahut biraz bulaşık sabunlu aşındırıcı olmayan sünger kullanın. Makineyi sabunlu pak nemli bir bezle silin.
 4. Cihazı Aksi çevirin ve ısıtma elemanını silmek için nemli bir bez yahut sünger kullanın.
 5. Ana Aygıt üzerinde rastgele bir pişmiş yahut Misli kalıntı varsa, su ve kabartma tozu kullanarak bir macun yapın. Yumuşak kıllı bir Misli fırça kullanarak macunu kalıntıya sürün ve pak bir bezle silin.
 6. Dış yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Sabunu pak nemli bir bezle silin.
 7. Yeniden monte etmeden Evvel bütün çıkarılabilir modülleri ve anne üniteyi kurulayın.

İŞTE BU KADAR..

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir