Ağız Ülseri Nasıl Tedavi Edilir ?

Sağlık Ağu 15, 2022 Yorum Yok

Ağız ülseri genelde aft ya da ağız iltihabı olarak bilinir. Dilin hemen üzerinde ya da iç yanakta meydana gelir. Damakta da bulunabilir. Kırmızı renkle başlayan ağız ülseri daha sonra da grimsi beyaza dönüşür ve acı verir.

Bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de protez dişlerin bu rahatsızlığa neden olduğu ifade edilmektedir. Aşırı stres altında olan ve yorgun olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ağız ülserlerinin fungal enfeksiyonlar, mide ağrıları ve sindirim sorunları ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Kendiliğinden geçmektedir.

Ağız Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek şeyler yememiz gerekmektedir. 1 ay boyunca sarımsak ile ginseng kapsülü kullanmak ağız ülseri sorununa iyi gelecektir. Ayrıca ağız gargarası da ağız ülseri için faydalıdır. Papatya, kurtpençesi, kadife çiçeği, ahududu ya da adaçayı demleri de yapılıp içildiği takdirde ağız ülserlerine iyi gelmektedir.
  • 10 damla kadar mira tentürü kullanmak da ağız gargarası gibi faydalı olmaktadır. 10 damla mina tentürünü sıcak suya koyun ve gargara yapın.
  • Yoğurt, çinko ve çuha çiçeği de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için ağız ülseri tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca karanfil çiğnemek, hem gaz gidericidir hem de ağız ülserlerine iyi gelir. Karanfil antiseptik bir maddedir ve bu nedenle ağrı keser, antibakteriyel özelliği ile mide bulantısını hafifletir ve ağız içi yaralardaki enfeksiyonlara iyi gelir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir