Ağız İçi Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Genel Ağu 31, 2022 Yorum Yok

Yukarıda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi ağız ve diş sağlığı oldukça büyük önem taşıyor. Peki ağız içi hijyen nasıl sağlanır, işte adım adım ağız bakımının püf noktaları:

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

Herkesin bildiği gibi sağlıklı bir beslenme her sağlık sorununun çözümüdür. Sindirim sisteminden göz sağlığına, ağız bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmeye değin pek çok şey sağlıklı beslenmeden geçiyor. Ağız sağlığı ve hijyeni için, içerisinde kalsiyum barındıran besinleri tüketmeniz de oldukça önem teşkil eder.

Bu besinler diş yapısını güçlendirdiği gibi bakterilerin oluşumunu da son derece önler. Diğer yandan kafeinli, gazlı içecekler ile şekerli besinler de diş minesinin aşınmasına ve dişlerinizin çürümesine yol açar. Bu nedenle bu gıdalardan uzak durmaya dikkat edin. Bildiğiniz gibi diş çürükleri bakterilerin oluşması için ortam hazırlar. Bu da ağız sağlığınız ve hijyeninizin bozulmasına yol açar.

  1. Diş İpi Kullanmaya Dikkat Edin

Dişlerin aralarına yemek artıkları sıkışır ve bu yemek artıkları bakteri oluşumuna yol açar. Bunun sonucunda da ağız kokusu ile beraber birçok problem çıkar. Bu sebep ile fırçalana işleminden hemen sonra diş ipi kullanmaya özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirin.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

  1. Diş Hekimi Muayenelerini Aksatmayın

Biliyorsunuz ki, ağız içi hijyen karşısında en büyük düşman bakterilerdir! Bakteriler ise çürük dişler, düş eti çekilmeleri gibi birçok problemi yaratır. Çeşitli sağlık sorunları bakterilerin oluşmasını tetikler.

Tüm bunların önüne geçmek adına diş hekiminizle gerçekleşecek olan muayeneleri kaçırmamaya özen gösterin. Çürük oluşumunu yok etmek, diş eti hastalıkları ile mücadele etmek ve bakteri oluşumuna sebep olan diş taşlarını temizletmek için mutlaka doktorunuz ile görüşün.

  1. Uygun Diş Macunu Seçmeye Özen Gösterin

Günümüzde pek çok diş macunu mevcuttur. Bu diş macunları dişler için oldukça uygun nitelikler taşır. Fakat sizin ihtiyacınız olan komple bir ağız bakımı. Bundan ötürü kimyasal ürünlerden ziyade bitkisel ürünleri tercih etmekte büyük önem taşır.

  1. Ağız Bakım Suyunu İhmal Etmeyin

Ağız bakım suyu da ağız hijyenini sağlamak adına önemli bir etkendir. Ağız suları genellikle antibakteriyel etkiye sahiptir. Böylelikle ağzındaki bakterilerin büyük bir kısmından uzun süreliğine kurtulmuş olursunuz.

  1. Diş Fırçalama Tekniğini Kavrayın

En az diş macunu ve diş fırçası seçimi kadar önem teşkil eden bir başka unsur ise dişlerinizi fırçalama tekniğidir. Dişlerinizi fırçalarken çok ser davranmamaya özen göstermeniz gerekir. Fırçanızı kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler biçiminde hareket ettirin.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Dişlerinizi fırçalarken iç yüzeyini de fırçalamaya önem gösterin. Diş fırçalama sürenizin 2 – 3 dakika olmasına dikkat edin. Dil üzerinde çok fazla bakteri bulunduğundan ağız içi hijyenini sağlamak adına dilinizi de sık sık fırlamaya özen gösterin.

  1. Diş Fırçanızı Düzenli Değiştirin

Herkesin bildiği gibi uzmanlar diş fırçalarının 3 – 4 ayda bir değiştirilmesi gerektiği uyarılarını sık sık yapar. Diş fırçasında bulunan bakteriler sebebi ile fırçanın sık sık değiştirilmesi ağız hijyeni bakımından son derece önemlidir.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Bununla beraber diş fırçası seçerken, diş minesine zarar vermeyecek biçimde olan yumuşak ya da orta sertlikte sırçaları seçmeye özen gösterin.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda insanları çok ilgilendiren bir konu olan ağız sağlığı ve hijyenine değindik. Yukarıdaki adımları takip ederek Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler  sağlamış olacaksınız. Sağlıklı günler!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir