Afetzede Barınma Desteği başvurusu nasıl yapılır? Afetzede Barınma Desteği kimlere verilir?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 18, 2023 Yorum Yok

Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) zelzele bölgesindeki konutu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hasarlı olarak tespit edilen mesken sahibi yahut kiracılar için yapılacak Afetzede Barınma Desteği’ne ait merak edilen soruları yanıtladı. Afetzede Barınma Dayanağı başvurusu nasıl yapılır? Afetzede Barınma Takviyesi kimlere verilir? İşte soruların karşılığı:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı zelzele bölgesindeki konutu hasarlı olarak tespit edilen mesken sahibi ve kiracılara Afetzede Barınma Yardımı sağlanacak. Zelzeleden etkilenen 11 vilayette, konutu yıkık, acil yıktırılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzede ailelere 15 bin lira taşınma yardımı yapılacağını duyurdu. Afetzede ailelere 12 ay mühletle, mesken sahibi olanlara aylık 5 bin lira olmak üzere 60 bin lira, kiracı olanlara ise aylık 2 bin lira olmak üzere 24 bin lira kira yardımı yapılacak. Yaşanan gelişmelerinin akabinde konutu hasarlı olan depremzedeler Afetzede Barınma Takviyesi yardımına nasıl ve nereden başvuracağını araştırmaya başladı. “Afetzede Barınma Dayanağı nedir, nasıl müracaat yapılır, kimler başvurabilir?” İşte Afetzede Barınma Takviyesi hakkında bütün merak edilenler…

BARINMA TAKVİYESİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Deprem bölgesindeki konutu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hasarlı olarak tespit edilen mesken sahibi yahut kiracılar, müracaatlarını e-Devlet’te AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından yapabilecek.

https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu 

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLİR?

İkamet adreslerinin bulunduğu Vilayet valiliğince yapılacak incelemeler sonrasında sırasıyla taşınma ve kira yardımı yapılacaktır.

Konutu ağır hasarlı konut sahiplerinden konteyner talebi olanlara yalnızca 15.000-TL taşınma yardımı yapılacak olup, barınma dayanağı yapılmayacaktır.

İKAMET ADRESİMİN ÖBÜR YERDE OLMASI DURUMUNDA TAKVİYE ÖDEMESİ ALABİLİR MİYİM?

Hasar gören konutta oturduğu tespit edilen afetzedelere barınma dayanağı yapılmaktadır. Kimlik paylaşım sistemindeki kayıtların uyuşmaması halinde afetzedenin ikametgahı teyit edildikten sonra ödemeler yapılacaktır.

HENÜZ HESABIMA Nakit YATMADI, NE YAPABİLİRİM?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit süreçleri tamamlandıkça ödemeler yapılacak. Yardım dayanağı, meskeni hasar almış her vatandaşa T.C. kimlik numarası üzerinden Ziraat Bankasına yatırılacak.

HİSSELİ KONUTLAR İÇİN BARINMA TAKVİYE YARDIMI YAPILIYOR MU?

Hisseli Hane sahiplerinden hasar gören konutta yalnızca ikamet eden şahsa konutun hasar durumuna nazaran barınma takviyesi yapılacak. Şayet Üleş sahiplerinin hepsi hasar gören konutta oturuyor ise konutun hasar durumuna nazaran belirlenen barınma dayanağı ölçüsü en Fazla Üleş sahibine, paylar eşitse birinci başvuruyu yapan şahsa ödenecek. Ayrıyeten, Üleş sahipleri kendi ortalarında seçecekleri bir şahsa muvafakat vermek kuralıyla Tüm ödemenin yalnızca o bireye yapılmasını da sağlayabilecek.

APARTMAN VAZİFELİLERİ İÇİN BARINMA TAKVİYESİ ÖDEMESİ YAPILMAKTA MIDIR?

Apartman vazifelileri için; bu misyonlarını resmi olarak belgelemeleri kaydıyla, konutları yıkık/acil yıktırılacak/ağır hasarlı/orta hasarlı ise 24 bin lira barınma, 15 bin lira taşınma takviyesi yardımı ödemesi yapılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir