Afet döneminde sosyal medya kullanımlarına dikkat! Uzmanı uyardı

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 24, 2023 Yorum Yok

Asrın felaketi sonrası toplumsal medya bilgi kirliliği arttı. Doç. Dr. Selman Tunay Kamer, bahse ait ikazlarda bulundu. Tamer, Toplumsal medyada paylaşım yapmak güzellik yapmak değil. Bilmediğimiz, kaynağını görmediğimiz, teyit etmediğimiz iletisi paylaşmak sürece ziyan vermek dışında kimseye güzellik yapmaz.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran; Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim anne ilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Selman Tunay Kamer, 11 ili etkileyen Aka bir zelzele felaketinin akabinde devlet ve sivil cemiyet kuruluşlarının bölge için Türlü çalışmaların yanı Dizi yardım kampanyaları düzenlediğine dikkati çeken Kamer, birtakım vatandaşların da tıpkı ve nakdi yardımla yetinmeyip, “Bölge için neler yapabiliriz?” kanısıyla toplumsal medya üzerinden kendilerine gelen bilgileri Yeniden toplumsal medya üzerinden yetkililere ulaştırmak için paylaşımda bulunduklarını belirtti.

Sosyal medyada zelzele süreciyle ilgili en Aka zahmetlerden birinin dezenformasyon ve palavra haber olduğunun altını çizen Kamer, “Göçük altında vatandaşların olduğu istikametinde kimi adres bilgileri paylaşıldı. O iletileri yetkililere ulaştırmak ismine kimi vatandaşlar toplumsal medyada Uğraş içine girdiler. Aslında gerçekte belirtilen yıkıntı altında kimsenin olmadığı, o denli bir adresin olmadığı üzere şeyler ortaya çıktı. Bu da toplumsal medyanın gayesine Müsait bir halde kullanılmadığını ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.

sosyal medya

Yalan haberlere yorum yapmak yerine yetkili kurumlara bildirmek gerektiğini vurgulayan Kamer, şunları lisana getirdi:

“Sosyal medyada bir haberin palavra olduğunu görsek dahi altına yorum yazmayacağız zira yorum yazdığımızda bu sizin takipçilerinize de düşüyor. Münasebetiyle palavra haberin etkileşimi artmış oluyor. Bağlantı Başkanlığının dezenformasyonla uğraş merkezi var, Anadolu Ajansının teyit merkezi var. Bu dezenformasyonla ilgili bilgileri gönderiyorsunuz en azından teyit ediliyor yahut palavra haberin önlenmesi noktasında sürece iç oluyorsunuz. Bu Cin ihbarlar sürece sizin en Aka dayanağınız olur.”

sosyal medyadaki bilgi kirliğine dikkat

“TEYİT EDİLMEMİŞ HİÇBİR İLETİSİ PAYLAŞMAMAK çok ÖNEMLİ”

Bu süreçte toplumsal medya üzerinden “linç kültürü” ve “itibar suikastı”nın ağır biçimde yaşandığını aktaran Kamer, şöyle devam etti:

“Dezenformasyonla uğraş noktasında Emniyet endeksi yüksek hesaplardaki bilgileri ya da devlet yetkililerinin açıklamaları dikkate alınmalı. Emniyet endeksi yüksek hesap demek takipçi sayısı Çok olması ya da mavi tıklı hesap demek değil. Mavi tık gördüğümüzde oradaki bilgilerin hakikat olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte ön plana çıkmış sanatkarların yahut cemiyet başkanlarının yaptığı kimi paylaşımlarının hakikat olmadığını gördük. Antakya’da baraj patladı haberi üzerine kurtarma çalışmalarına maalesef Uzaklık verildiği ve bu nedenle vatandaşlarımızın vefat ettiği haberi basına yansıdı. Münasebetiyle teyit edilmemiş hiçbir iletisi paylaşmamak Fazla değerli. Toplumsal medyada, ‘mesaj teyitlidir, Kesin bilgi kesinlikle yayalım’ üzere iletileri bu süreçte ağır halde aldık. Yetkililerin yaptığı açıklamada bunların hakikat olmadığı, sürece ziyan verdiğine dair resmi kurumların açıklamaları var.”

Yalan haberler nedeniyle yetkililerin açıklamalarının ekseriyetle dezenformasyonla gayret formunda olduğunu belirten Kamer, “Yetkililer, afet süreciyle ilgili neler yapıldığı, vatandaşlardan neler beklendiği üzere şeyler açıklanması gerekirken dezenformasyonlara karşılık vermek zorunda kaldılar. Hasebiyle teyit etmediğimiz hiçbir iletisi toplumsal medya üzerinden paylaşmıyoruz.” tabirlerini kullandı.

uzmanlar toplumsal medya kullanımı konusunda ihtarlarda bulundu

Her paylaşımın düzgünlük olmadığını söyleyen Kamer, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada paylaşım yapmak yeterlilik yapmak değil. Bilmediğimiz, kaynağını görmediğimiz, teyit etmediğimiz bildirisi paylaşmak sürece ziyan vermek dışında kimseye güzellik yapmaz. Dezenformasyonu yetkililere ulaştırmakla Birlikte onun hakikat bilgi olarak kabul edildiği için orada yazan iletilerin tahliline ait birtakım uğraşlar içine giriliyor. Bilgi gerçek olmadığı için güç bölünüyor, yapılan faaliyetler aksıyor ve sürece ziyan veriyor. Burada asıl olması gereken, birey, cemiyet ve devletin birbirine kenetlenerek zelzele üzere yıkıcı faaliyetlerin üstesinden gelmek için işbirliği içerisine girmesi gerekiyor. Dezenformasyonla güçleri bölündüğü için maalesef süreç idaresinde Önemli sorunlarla karşılaşılabiliyor.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir