ABD’li aktör Morgan Freeman isyan etti: ‘Afro-Amerikalı’ terimi hakarettir

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 23, 2023 Yorum Yok

Morgan Freeman, ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’na ve ‘Afrika kökenli Amerikalı’ terimine karşı yansısını lisana getirdi. Freeman, ırkçılığa karşı kuvvetli gayretlerden geçen siyahilerin tarihinin sırf bir aydan ibaret olmadığını savundu.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran; Freeman, ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’na ithafen, “Bu sahiden ne manaya geliyor? Dünyanın bu bölgesindeki siyahların birçok melez ve Afrika’dan bir ülkeymiş üzere bahsediyorsunuz fakat o tıpkı Avrupa üzere bir kıta…” halinde devam etti.

Morgan Freeman Başkaldırı etti

“SİYAHLARIN TARİHİNİ ANMA AYI BİR HAKARETTİR”

En nihayet Zach Braff’in sineması A Good Person’da rol Meydan 85 yaşındaki oyuncu, The Sunday Times Culture mecmuasına yaptığı açıklamada “Sevmediğimi açıkça söyleyebileceğim iki şey var. Siyahların Tarihini Anma Ayı bir hakarettir. Benim tarihimi bir aya mı indirgeyeceksiniz?” dedi.

Morgan Freeman

‘AFRİKA KÖKENLİ’ TERİMİNE REAKSİYON GÖSTERDİ

Birleşik Krallık’ta ekimde, ABD’de ise her Yıl şubat ayında kutlanan ‘Siyahların Tarihini Anma Ayı’, Afrika diyasporası tarihindeki Kıymetli şahıs ve olayların hatırlanmasına vesile oluyor.

Ünlü aktör Freeman’ın anma ayında vurgulanan ‘Afrika kökenli Amerikalı’ terimine dikkat çekerek, ‘Avrupa kökenli Amerikalı’ denmeyeceği, Örneğin ‘İtalyan kökenli Amerikalı’ üzere ülke belirtilmesi gerektiğini aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ;

Kıvanç Tatlıtuğ’dan oyunculuk açıklaması: “İşimi en düzgün formda…”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir