4. seviye uluslararası alarm durumu nedir, ne yapılır? Dördüncü seviye alarm ne demek?

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Şub 06, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘4. Tertip alarm’ verildiğini duyurdu. 4. Tertip alarm ne demek, ne manaya geliyor? sorusunun karşılığı vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı.

Türkiye, nihayet yılların en Aka sarsıntılarından birisini gece saat 4.17’de yaşadı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır, Malatya ve Etraf vilayetlerde de zelzele Fazla şiddetli hissedildi. Kahramanmaraş sarsıntısı sonrası Türkiye’nin birçok noktasından arama kurtarma takımları bölgeye sevk edilirken zelzele bölgesinden birinci imajlar geldi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada dördüncü Tertip alarm verildiği lisana getirmişti. Bu açıklamanın akabinde 4. Tertip alarm nedir sorusunun karşılığı takip ediliyor.

Soylu açıklamasında: ‘Birçok yerden ihbar geliyor. Arama kurtarma takımları bölgeye sevk edildi. Birinci işimiz arama kurtarmayı yapmak. Takımlar teyakkuz halinde, 4. Tertip alarm verildi. Milletlerarası yardım da içermektedir’ dedi.

4. DÜZEY ALARM NE DEMEK, 4. DÜZEY ALARM DURUMU NEDİR, NE MANAYA GELİR? 

Dördüncü Tertip alarm, bir ölçekte bir İkaz yahut alarm sırasının dördüncü düzeyidir. Bu, belli bir durumda, evvelki üç alarm düzeyinden daha Önemli bir alarm düzeyidir.

4. Tertip alarm, komşu ülkelerden istikbal her türlü birinci yardımın kabulü manasına geliyor.

Uluslararası bir alarm düzeyi olan 4. Tertip alarm ile Türkiye yaşanan zelzeleyle ilgili resmi olarakuluslararası yardım davetinde bulundu.

4. DÜZEY ALARM NEDİR?

Dördüncü Tertip alarm, bir ölçekte bir İkaz yahut alarm sırasının dördüncü düzeyidir. Bu, makul bir durumda, evvelki üç alarm düzeyinden daha Önemli bir alarm düzeyidir. 

4. Tertip alarm, komşu ülkelerden istikbal her türlü birinci yardımın kabulü manasına geliyor.

Uluslararası bir alarm düzeyi olan 4. Tertip alarm ile Türkiye yaşanan sarsıntıyla ilgili resmi olarak memleketler arası yardım davetinde bulundu.

Dördüncü Tertip alarm, bir ölçekte bir İkaz yahut alarm sırasının dördüncü düzeyidir. Bu, belli bir durumda, evvelki üç alarm düzeyinden daha Önemli bir alarm düzeyidir.

Örneğin bir doğal afet durumunda 4. Tertip alarm halkın aciliyetle konutlarından tahliye etmesi gerekir. 4. Tertip alarm durumu hükümet tarafından belirlenir ve hususları değiştirilebilir.

SARI İKAZ

Hava saldırısı ihtimali olduğunu işaret eden sarı ikaz, 3 dakika vadeli düz siren sesi ile duyurulur.

Bu İkaz duyulunca;

  • Kapalı Alanda Bulunanlar:

Bina içindeki gaz, elektrik, su anne anahtarları kapatılmalıdır. Yanan ocak, soba üzere şeyler söndürülmelidir. Aleni kapı ve pencereler kapatılıp, perdeler çekilmelidir. Sığınak yahut sığınma yeri Amade bulundurulmalıdır. Kapalı kaplar içindeki yiyecek ve içecekler sığınağa/sığınma yerine götürülmelidir.

Varsa maske, birinci yardım çantası yoksa gazlı bez, steril pansuman, Amade pansuman, plaster ve gerekli ilaçlar üzere birinci yardım gereci, pilli yahut transistorlu radyo, el feneri, gemici feneri, gaz ocağı, mevsime nazaran palto, manto, pardösü ve öteki giyecekler üzere eşyalarla tabak, bardak, çatal, kaşık, içme ve kullanma suyu ve öbür muhtaçlıklar daha evvelden sığınak yerinde hazırlanmamışsa sığınağa taşınmalıdır. Bu hazırlıklar bir kaç gün sığınakta kalınacağı Mevcut sayarak yapılmalıdır.

  • Dışarıda Açıkta Bulunanlar:

Yakındaysa meskenine yahut Amel yerine gitmelidirler. Konutuna yahut Amel yerine yakın olmayanlar; gerektiğinde saklanmak için yakındaki genel sığınaklara, sığınma yerlerine yahut yeraltı geçitleri, dehlizler, sağlam pasajlar, bodrumlar, duvar tabanları, çukurlar üzere sığınılmaya elverişli yerlerin yakınlarına gitmelidirler..

  • Araçta Bulunanlar:

Yakındaysa meskenine yahut Amel yerine gitmelidirler. Meskenine yahut Amel yerine yakın olmayanlar, Belde dışına çıkmalıdırlar yahut aracı terk ederek açıktaki üzere davranmalıdırlar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir