21 Mart ilkbahar ekinoksu nedir? 21 mart Ekinoksu’nda neler oluyor? Ekinoks özellikleri

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Mar 13, 2023 Yorum Yok

Gündüz ve gecenin eşit olması olarak isimlendirilen 21 mart İlkbahar ekinoksunun yaşandığı tarihtir. Dünya’nın mevsim döngüsünün dört anne dönüm noktasından biri olan İlkbahar Ekinoksu bugün gerçekleşecek. Pekala 21 Mart Ekinoksu nedir, özellikleri neler? Ekinoks nasıl oluşur? İşte bahar ekinoksu ile ilgili bütün merak edilenler.

21 Mart’ın kıymeti, ilkbahar ekinoksu olması ve Nevruz Bayramı olarak dikkat çekiyor. Baharın gelişini kutlamak üzere Orta Asya, Balkanlar ve Anadolu coğrafyasında kutlanan Nevruz Bayramı 21 Mart’a gününe denk geliyor. 21 Mart’ın tıpkı vakitte ilkbahar ekinoksu olarak isimlendirilmesi bu tarihi daha da eşsiz hale getiriyor. Pekala 21 Mart nedir, ne günü ve ilkbahar ekinoksu neden kutlanır? İşte 21 mart ekinoksu ile ilgili ayrıntılar…

21 mart ekinoksu nedir

21 MART İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

İlkbaharın habercisi 21 Mart günü, gece gündüz yani gün eşitliği (ekinoks) yaşanır. şimal ve Güney Yarım Küre’ye Güneş ışınları öğlen vakti ekvatora 90 derecelik açıyla düşer. Gölge uzunluğu ekvatorda sıfır olur.

Güneş ışınları bu tarihten itibaren şimal Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. şimal Yarım Küre’de ise gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar.

21 Mart Güney Yarım Küre’de sonbahar, şimal Yarım Küre’de ilkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür.

Dünya’da gece ve gündüz mühletleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda 6 aylık gecenin, şimal Kutup noktasında ise 6 aylık gündüzün başlangıcı olarak kabul edilir.

bahar ekinoksu nedir

EKİNOKS VE GÜNDÖNÜMÜ TARİHLERİ

21 Aralık (kış gündönümü): Yılın en uzun gecesi, en kısa gündüzü yaşanır. şimal Yarım Küre’de kış mevsiminin başlangıcıdır.

21 Mart (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz şimal Yarım Küre’de ilkbahar başlarken Güney Yarım Küre sonbahara girer.

21 Haziran (yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı vakittir. Bir öteki ismi da yaz gündönümüdür. şimal Yarım Küre’de yaz başlarken Güney Yarım Küre’de kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. şimal Yarım Küre’de yaz biter, Sonbahar başlar. Güney Yarım Küre’de ise bahara geçiş olur.

gece gündüz eşitliği

MEVSİM BAŞLANGIÇLARI VE BU TARİHLERİN ÖZELLİKLERİ
21 MART (EKİNOKS)

 • Güneş ışınları ekvatora dik gelir.
 • Güneş ışınları her iki yarım küreye birebir açılarla gelir.
 • Dünya’daki dingin sularda gel-git sıklığı artar.
 • 21 Mart tarihinden 23 Eylül tarihine kadar ışınlar ekvatorun kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden şimal Yarım Küre’de gündüzler, Güney Yarım Küre’den daha uzundur.
 • 21 Mart şimal Kutup Noktası’nda 6 aylık gündüzün başlangıç tarihleridir. Güneş, ekinokslarda tam doğudan doğup tam batıdan batar.
 • Güneş’ten her iki yarım küreye gelen güç ölçüsü eşit olmasına karşın, sıcaklık birikiminin farklı olması nedeniyle, sıcaklıklar eşit değildir.
 • Güneş ışınları kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktaları üzerinde oluşmuştur. Kutuplarda alacakaranlık yaşanır.
 • Tüm Dünya’da gece ve gündüz mühletleri eşittir.
 • Aynı Meridyen üzerindeki bütün noktalarda Güneş tıpkı anda doğup, tıpkı anda batar.
 • Her iki yarım kürede bahar mevsimlerinin başlangıcıdır. 21 Mart şimal Yarım Küre’nin ilkbaharı, Güney Yarım Küre’nin sonbaharıdır.
 • Kuzey Yarım Küre’de ilkbahar, Güney Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır.
 • Güney Yarım Küre yaz, şimal Yarım Küre kış mevsiminden çıktığı için (sıcaklık birikimi nedeniyle) Güney Yarım Küre daha sıcaktır.
 • 21 Mart’tan sonra ışınlar ekvatorun kuzeyine daha dik geleceği için şimal Yarım Kürede gündüzler daha uzun olur. şimal Kutup noktasında 6 ay müddetli gündüzün, Güney Kutup noktasında ise 6 ay vadeli gecenin başlangıcıdır.    

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir