2023 pasaportsuz kimlikle gidilebilen ülkeler hangileridir? Mısır’a vizesiz dönem başladı

Genel, Güzellik, Sağlık, Spor & Fitness, Yaşam, Yaşam Tarzı Nis 23, 2023 Yorum Yok

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Salih Mesut Şen, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla Mısır’ın Türk vatandaşlarına kapıdan vize alma uygulaması başlattığını duyurdu. Bu paylaşımla birlikte Mısır’a gitmek isteyen vatandaşlar arama motorlarında araştırma yapmaya başladı. Pekala pasaportsuz ve vizesiz gidilebilecek ülkeler hangileridir? 2023 kimlikle hangi ülkelere gidilir? İşte karşılıklar…

Dünyanın dört bir yanı eşsiz doğal hoşluklar ve Güçlü kültürel dokulara kucak açıyor. Her mevsim gezilip görülmesi gereken binlerce yer ortasından ferdî zevklerimize ve bütçemize Müsait seyahat rotaları oluşturabiliriz. Şayet Yurt içi seyahatler yerine Öbür ülkeleri keşfetmek istiyorsanız öncesinde yapmanız gereken birtakım hazırlıklar var. Yurtdışına çıkmak için kesinlikle yapılması gereken vize ve pasaport süreçleri Bazen Vakit yorucu olabiliyor. Bu süreçlerle uğraşmadan hoş bir tatil yapmak isterseniz sadece kimlikle giriş yapabileceğiniz ülkeleri sizler için derledik. Gelin, sırf kimlikle gidebileceğiniz ülkeleri Birlikte öğrenelim.

VİZESİZ VE PASAPORTSUZ KİMLİKLE HANGİ ÜLKELERE GİDİLEBİLİR?

Aileniz ve sevdiklerinizle Yurt dışında hoş bir seyahat rotası oluşturmak isterseniz sırf kimliğinizle kolay bir biçimde gidebileceğiniz ülkelere göz atabilirsiniz. Türkiye’den vize ve pasaport olmadan gidilebilecek toplamda 7 ülke bulunmaktadır. Bunlar; Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna,  Moldova ve Sırbistan’dır. Öte yandan Mısır’dan da Türk vatandaşlarına müjdeli bir haber geldi.

MISIR’DAN TÜRK VATANDAŞLARINA MÜJDELİ HABER!

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Salih Mesut Şen, toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunarak “Vatandaşlarımız Mısır’a evvelce vize almadan girebilecekler. Güzel olsun.” tabirlerini kullandı. Büyükelçi Şen, paylaşımında mevzuya ait ayrıntılara yer vermezken Mısır’dan şimdi resmi bir İzah yapılmadı. 

Mısır

Bunun yanı Dizi Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeler seyahat severler tarafından sık sık araştırılıyor. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler…

BOSNA HERSEK

1463 yılında Fatih Sultan Mehmed‘in Osmanlı topraklarına kattığı Bosna Hersek, 400 yılı aşkın bir müddet Türk kültürünün Güçlü dokusuyla harmanlanmıştır. Balkanların en beğenilen tatil rotalarından birini oluşturan Bosna Hersek, Saraybosna ve Mostar kentleriyle ön plana çıkıyor. İhtişamlı tarihi ve göz kamaştıran kültürüyle görenleri kendine hayran bırakan Bosna Hersek’te kesinlikle görmeniz gereken yerler ortasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü, Saraybosna Katedrali, Miljacka Irmağı, Umut Tüneli,Umut Tüneli ve Blagaj (Alperenler) Tekkesi üzere noktalar yer almalı. 

Bosna Hersek

SIRBİSTAN

Geçtiğimiz aylarda Sırbistan Hükümeti, Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarının, iki ülke ortasındaki geçişlerde sırf kimlik kullanmasının kâfi olacağını açıkladı. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, yaptığı açıklamada yasal düzenlemenin tamamlanmasıyla  birlikte geriye sadece protokol imzalanması kaldığını ve bunun da kısa mühlet içinde tamamlanacağını açıkladı. Böylelikle Avrupa’nın en Özel ülkelerinden biri olan Sırbistan tatil rotalarının vazgeçilmezi haline geldi.

Sırbistan

AZERBAYCAN

Türk kültürünün derin bağlarını yakından hissedebileceğimiz Azerbaycan, vize ve pasaport koşulu olmadan gidebileceğimiz en hoş ülkelerin başında geliyor. İtinayla hazırlanmış bavulunuzu ve yeni tip çipli TC kimlik kartı ile Öbür hiçbir şeye gereksinim duymadan Azerbaycan’a gidebilirsiniz.

Azerbaycan

90 gün kalış vadeli vizesiz turistik yapabileceğiniz ülkeye Türkiye’den uçtuğunuzda bu kaidenin geçerli olduğunu unutmayın. öteki ülkelerden direkt uçuşlarda kesinlikle pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor.

Azerbaycandan kareler

GÜRCİSTAN 

Türkiye’nin komşu ülkelerinden Gürcistan, her Yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralıyor. Tarihi yapıları ve göz Müşteri doğasıyla dikkat çeken Gürcistan’a vize ve pasaporta muhtaçlık duymadan gidebilirsiniz.

Gürcistan

Önceden pasaportsuz 90 gün kalınabilen ülkede artık vize ve pasaport olmadan 1 yıla kadar kalabilmek de mümkün. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle pek Fazla kişinin seyahat rehberinde üst sıralarda yer Meydan ülkeye giriş yapmak için yalnızca yeni tip çipli TC kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor.

Gürcistandan manzaralar

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Dünyanın en dikkat çeken ada ülkelerinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sadece kimlikle seyahat edilebilecek rotalar ortasında yer alıyor. En Çok 30 güne kadar konaklama imkanı sunan Kıbrıs’ta daha Çok kalmak isterseniz pasaport kullanarak bu süreyi 90 güne uzatabilirsiniz. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

UKRAYNA

2017’den itibaren pasaport ve vize olmadan gidilebilen Ukrayna, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğraya destinasyonlardan birine dönüştü. 180 gün içerisinde 90 güne kadar giriş müsaadesi veren Ukrayna’ya yalnızca yeni tip çipli TC kimlik kartıyla gidebilirsiniz.

Ukrayna

MOLDOVA

2019 yılının Şubat ayından beri vizesiz ve pasaportsuz seyahat hakkı tanıyan Moldova, şark Avrupa’ya seyahat yapmak isteyenler için mükemmel bir fırsat tanıyor. 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma imkanı tanıyan ülkede sakin ve huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. 

Moldova

Özellikle kış aylarında dingin bir atmosfere kucak açan Moldova’ya kimliğinizle basitçe ulaşım sağlayabilirsiniz.

Moldovadan kareler

İYİ TATİLLER!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir